Белгия се съгласи да затвори всички атомни централи
В страната в момента работят две ядрени електроцентрали с общо 7 реактора

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Управляващата коалиция в Белгия се споразумя да затвори съществуващите атомни мощности до 2025 г. Също така обаче бе постигнато съгласие страната да продължи да инвестира в ядрени технологии, съобщава Reuters. Седемте партии в коалицията спореха в продължение на седмици по темата, като Зелените настояваха да бъде спазен срокът в закон от 2003 г. за отказ от ядрени централи, а френскоговорящите либерали искаха двата най-нови реактора да продължат работа и след това.
Белгия има две атомни електроцентрали с общо 7 реактора, които се управляват от френската фирма Engie.
След разговори, продължили и през нощта, ключовите министри постигнаха компромис, предвиждащ затваряне на последната съществуваща атомна централа през 2025 г. Белгия обаче ще инвестира 100 млн. евро в изследване на бъдещи ядрени източници на енергия, с акцент върху по-малки модулни реактори.
Страната обаче все още трябва да намери начин как да се справи с недостига на енергия – една от опциите е газови електроцентрали, като решение по въпроса се очаква през март 2022 г.
Преди дни Германия обяви, че се готви да се откаже от почти половината си капацитет за производство на атомна енергия преди края на годината. Затварянето на електроцентралите Grohnde, Gundremmingen C и Brokdorf ще остави страната само с три АЕЦ-а, които обаче също трябва да бъдат затворени – по план до края на 2022 г.
Решението да се затворят атомните реактори преди да е изтекъл животът им винаги е будело недоумение“, казва Ханс Кьониг, ръководител проекти в Aurora Energy Research пред Bloomberg. “Винаги сме знаели, че ако затворим атомните електроцентрали, ще трябва да увеличим генерацията на енергия от въглища и газ и така значително ще увеличим изпусканите емисии.”
Същевременно обаче Германия възнамерява да се откаже от въглищата като източник на енергия до 2038 г., като употребата на лигнитни въглища ще намалее с близо 16% до 2024 година. Решение, което следва общата европейска политика за преход към зелено бъдеще, принуждавайки страните от ЕС да намалят изпускането на вредни емисии и да преминат към чиста енергия.