Бизнесът в България взима все по-скъпи заеми
За сметка на това лихвите по жилищните кредити стоят на многогодишен минимум
Бизнесът в България взима най-скъпите си банкови заеми за последните близо пет години. Това е в унисон със затягането на паричната политика от страна на Европейската централна банка – тенденция, която е налице в почти целия свят като инструмент за овладяването на инфлацията. Статистиката на Българската народна банка показва още, че въпреки скока при лихвите за бизнеса, тези за жилищните кредити продължават да стоят на многогодишното си дъно.
Средният лихвен процент по малките бизнес кредити до 1 млн. евро в лева през май достига 3.77%, което е най-високото ниво от есента на 2019 г. За по-големите кредити, отново в левове, средната лихва достига 4.01% – рекорд от есента на 2018 г. и представлява сериозен скок в рамките на месец – с около 0.7 пункта.
Евровите бизнес заеми по традиция са по-скъпи и лихвите по тях са около 5%. По кредитите до 1 млн. евро лихвите достигат 4.92%, което е седемгодишен връх. Лихвите по големите фирмени заеми над 1 млн. евро леко се понижават спрямо изминалия месец до 5.35%, което обаче отново ги оставя на нивото на високите лихви от 2016 г.
Така не е изненада и че бизнесът е свил търсенето на кредитиране, като същевременно с повишаването на лихвените проценти банките отчитат и затягане на условията по финансиране на бизнеса, показва последният икономически анализ на БНБ.
За сметка на това банките в България продължават да държат ниски лихвите по жилищните кредити и те остават на многогодишното дъно. След лек спад през април, месец по-късно средната лихва по ипотечните заеми отново леко се повишава до 2.60%, колкото бе и през декември миналата година.
Така на практика към момента стратегията на Европейската централна банка за затягане на паричната политика не дава почти никакво отражение на имотния пазар в България. Бавната трансмисия на паричната политика на ЕЦБ върху ипотеките в България създаде и необичайната картина лихвите по жилищните заеми в България да са по-ниски от тези в еврозоната. Причина за по-бавния процес в България се сочи високата ликвидност на банките в страната и конкуренцията в сектора.
Статистиката показва и лек ръст на средния лихвен процент при потребителските кредити, които по традиция са по-волатилни и растат сезонно през летния период.
Депозити
Пренасянето на по-високите лихвени проценти в България се случва бавно и при депозитите – както за бизнеса, така и за домакинствата. Това също се случва благодарение на високата ликвидност в банките. Така на база на нея средната лихва по левовите депозити за бизнеса се повишава с близо 0.3 пункта до 1.61. За сметка на това по евровите депозити се отчита понижаване до 1.48%.
Лихвите по депозитите за хората също се повишават, но минимално за месец май – с под 0.1 пункта – до съответно 0.56% за вложенията в левове и 0.70% за тези в евро.