Борбата със сивата икономика в България е в застой
2023 г. е първата година, в която недекларираният труд нараства, дори без икономиката да е в криза
Процесът по изсветляване на българската икономика е в застой, а делът на сивия сектор в страната остава висок. Това е един от изводите от проучване на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), представено в четвъртък.
Композитният индекс „Икономика на светло“, чрез който АИКБ измерва светлата част на българската икономика, показва, че в периода 2010 – 2022 г. има подобрени, но от 2017 г. насам темпът на промяна се забавя значително и изсветляването е почти в застой.
Вижда се ясен тренд на изсветляване на българската икономика с две изключения през 2014 и 2020 г., когато и двете години са кризисни. Това не е необичайно явление – когато икономиката се развива добре, тя се изсветлява, при криза настъпва обратното“, обясни проф. д-р Стефан Петранов от АИКБ.
По думите му при криза „икономическите субекти търсят начини да оцелеят затова и работодатели, и работници прибягват до сиви практики“.
През 2023 г., която е добра за българската икономика, недекларираният труд расте противно на икономическата логика. През тази година Композитният индекс е 78 пункта спрямо отчетени 78.6 пункта през 2022 г. – нарастването му е индикатор за свиване на сивата икономика, докато намалението означава, че тя се увеличава.
Действително 2023-та е година, в която реалният БВП нараства, но растежът е сравнително крехък и слаб, тогава той е 1.9 на сто, докато през 2022 той е 4%“, коментира Петранов.
През същата година инфлацията е 8.6%, а безработицата леко нараства вследствие на спад на заетите с 200 000 души. Друг фактор е и политическата нестабилност – непрестанни предсрочни избори и постоянна смяна на правителства.
Макар формално икономиката да не е в криза, има признаци на влошаваща се икономическа среда“, казва Петранов.
За съставянето на индекса са използвани 20 показателя, като този, представящ данни за събираемостта на ДДС, все още не е наличен, вследствие на което окончателните данни за сенчестата икономика може да са различни.
Крайният резултат може да е малко по-висок или нисък“, предупреди експертът.
Подиндексът „Заетост на светло“, изследващ тенденциите на пазара на труда, нараства значително от 90.41 пункта през 2022 г. до 97.71 пункта през 2023 г. В дела на наетите с договор също се отчита ръст, макар и минимален, докато декларираният трудов ресурс остава почти без промяна. В същото време има декларираният ДДС намалява, заедно с разплащанията в брой, заради което от бизнеса са скептични за ръста на осигурените.
Има подобрение в осигурените заети, но проблемът е на какви осигуровки са заети – дали са реални и каква е стойността им“, изтъкна Петранов, според когото е трудно да се преодолее „проблемът на недействителните трудови договори“.