БРИКС се разширява с 6 нови държави
Разрастването на блока подчертава различията със Запада в критичен момент за глобалната сигурност и икономика

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Петте държави от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – обявиха приемането на шест нови членки от следващата година. Ходът подчертава стремежа на клуба на големите и многолюдни развиващи се икономики за промяна на световния ред.
Аржентина, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства ще станат пълноправни членове от 1 януари 2024 г., обяви групата на срещата си на върха в Южна Африка.
„Това разширяване на членството е историческо“, заяви китайският президент Си Дзинпин, чиято страна е най-мощната в групата на незападните държави, която представлява една четвърт от световната икономика.
Разширяването е и нова отправна точка за сътрудничеството в рамките на БРИКС. То ще внесе нова енергия в механизма за сътрудничество на БРИКС и ще укрепи още повече силата за световен мир и развитие.“
Призивите за разширяване на БРИКС доминираха в дневния ред на тридневната среща на върха в Йоханесбург и разкриха разногласията в блока относно темпото и критериите за приемане на нови членове. Но групата, която взема решения с консенсус, все пак успя да постигне съгласие по „водещите принципи, стандарти, критерии и процедури на процеса по разширяване на БРИКС“, заяви южноафриканският президент Сирил Рамафоса.
Близо две дузини държави от целия „глобален юг“ (б.р. – широко понятие, отнасящо се до незападните страни) са подали официални заявления за присъединяване към клуба.
На срещата на върха присъстваха още около 50 държавни и правителствени ръководители, което според лидерите на БРИКС подчертава привлекателността на посланието на организацията.
Представители на САЩ омаловажиха вероятността БРИКС да се превърне в геополитически съперник, описвайки блока като изключително разнообразна съвкупност от държави, в която има както приятели, така и съперници. Ентусиастите обаче допускат, че организацията може да оспори доминацията на Г-7.
БРИКС е разнородна смесица от големи и малки икономики, демократични и авторитарни държави, а кандидатите за членство и приетите в клуба също отразяват това разнообразие. Но въпреки различията лидерите на БРИКС изразяват общо убеждение, че международната система е доминирана от западни държави и институции и не обслужва интересите на развиващите се страни.
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва заяви, че с приемането на шест нови членове блокът ще представлява 46% от населението на света и още по-голям дял от икономическото му производство.
Срещата на върха подчерта разделението със Запада заради войната в Украйна и подкрепата, на която Русия се радва от партньорите си от БРИКС в момент на глобална изолация. Южна Африка, Китай и Индия не осъдиха руската инвазия, а Бразилия отказа да се присъедини към западните държави в изпращането на оръжия за Украйна или налагането на санкции на Москва.