Истината за БРИКС: големи надежди, интерес и много недостатъци
Над 40 държави, недоволни от настоящия глобален ред и доминацията на Запада, искат да се присъединят към Блока

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Геополитическият блок БРИКС бе основан от едни от най-многолюдните нации по света с цел оспорване на световния ред. В последните години, изпълнени с кризи, като пандемията и войната в Украйна, интересът за присъединяване става все по-голям. Недостатъците на блока обаче ще бъдат в центъра на вниманието на предстоящата среща на върха тази седмица.
Над 40 държави, включително Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Аржентина, Алжир, Боливия, Индонезия, Египет, Етиопия, Куба, Демократична република Конго, Габон и Казахстан, са изразили интерес да се присъединят към БРИКС. Половината от тях официално са подали искане за това. Някои от страните вече са получили неформална подкрепа за присъединяването си, но Бразилия се притеснява от бързането с процеса по разширяване.
Голяма част от кандидатите са развиващи се държави, чието недоволство от глобалния ред се изостри по време на пандемията, когато богатите страни се презапасяваха с ваксини.
Списъкът с оплакванията им е дълъг – злоупотреба с търговски практики, наказателни санкционни режими, пренебрегване на нуждите от развитие на по-бедните нации, доминацията на богатия Запад над международни органи, като ООН, Международния валутен фонд или Световната банка.
Иран и Венецуела, например, които са под санкционен режим, се стремят да намалят изолацията си и се надяват, че Блокът може да предложи облекчение на осакатените им икономики. Богатите на петрол Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства виждат БРИКС като средство за по-голяма роля в глобалните организации. Африканските кандидати са привлечени от ангажимента на БРИКС за реформи в ООН.
На фона на това недоволство настоящите членове дават обещание да превърнат клуба си във водеща сила на „Глобалния Юг“. Как ще се случи това и какви конкретни резултати се целят, засега не е ясно. Така в навечерието на срещата на върха недостатъците на инициативата са в центъра на вниманието.
Наблюдатели, цитирани от Reuters, посочват неблагоприятни резултати, които според тях не представят добре перспективите на БРИКС да оправдае големите надежди на бъдещите членове. Според тях амбициите на Блока да стане глобален политически и икономически играч отдавна са осуетени от вътрешни разделения и липса на последователна визия.
Неговите някога процъфтяващи икономики, особено тежката китайска икономика, се забавят. Инициаторът Русия е изправен пред изолация заради войната в Украйна. Президентът Владимир Путин, издирван с международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления, няма да пътува до Йоханесбург и ще се присъедини само виртуално.
Така ползите от присъединяването намаляват. Най-конкретното постижение на Блока – Новата банка за развитие, или „банката на БРИКС“ – се мъчи с бавния си темп на кредитиране, допълнително затруднен от санкциите срещу Русия.
Малките държави, които се надяват на икономически тласък от членството в БРИКС, гледат с притеснение на опита на ЮАР. Според анализ на Корпорацията за индустриално развитие на страната нейната търговия наистина се е увеличила стабилно, откакто се присъедини към БРИКС. Но този растеж се дължи до голяма степен на вноса от Китай. Бразилия и Русия заедно поглъщат едва 0.6% от износа на ЮАР и до миналата година търговският дефицит на Южна Африка с нейните партньори от БРИКС се е увеличил четири пъти до 14.9 милиарда долара в сравнение с 2010 г.
Конкретните постижения за БРИКС са трудни за намиране. Много приказки, много по-малко действия“, казва Стивън Грузд от Южноафриканския институт за международни отношения.
Малко повече за БРИКС
Геополитическият блок БРИК бе лансиран през 2001 г. от тогавашния главен икономист на Goldman Sachs Джим О‘Нийл в изследване на потенциала за растеж на Бразилия, Русия, Индия и Китай и става реалност през 2009 г. по инициатива на Москва. На следващата година към богатите на ресурси държави се присъединява и Република Южна Африка.
Той е сформиран като неформален клуб с цел оспорване на световния ред, доминиран от САЩ и техните съюзници. Групата не е официална организация, като например ООН, Световната банка или Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Държавните и правителствените ръководители на страните членки се събират ежегодно, като всяка нация поема едногодишно ротационно председателство на групата. Следващото заседание започва във вторник и ще се проведе в ЮАР.
Най-малкият член по отношение на икономическото влияние и население ЮАР бе първият бенефициент от разширяването на Блока през 2010 г. Тогава именно клубът стана известен като БРИКС.
Заедно страните представляват повече от 40% от световното население и една четвърт от световната икономика.