Броят на криптомилионерите се е удвоил за година
Възстановяването на биткойн създава богатство за притежателите му
Броят на криптомилионерите в света скочи с 95% през последната година, когато биткойн ETF и други криптоактиви се покачиха, оказва нов доклад, цитиран от CNBC.
Сега има 172 300 човека по света, които притежават над 1 милион долара в криптоактиви, спрямо 88 200 миналата година, според доклад на New World Wealth и Henley & Partners. Броят на "чистите" биткойн милионери се е удвоил до 85 400 човека.
Редиците на криптобогаташите нарастват, но и състоянието им се увеличава. Сега има 325 сантимилионери (тези с $100 милиона или повече в крипто) и 28 милиардери.
Ръстът отразява бързия растеж на биткойн ETF, които сега управляват над 50 милиарда долара активи от стартирането им през януари и предизвикаха вълна от институционално участие.
Цената на биткойн е скочила с 45% тази година до около 64 000 долара сега. С увеличаването на стойността на другите монети, пазарната капитализация на криптоактивите се е увеличила до 2.3 трилиона долара, според Henley, спрямо 1.2 трилиона долара миналото лято.
От шестимата нови криптомилиардери, създадени през изминалата година, петима могат да припишат допълнителното си състояние на биткойн,
подчертавайки господстващата му позиция, когато става въпрос за привличане на дългосрочни инвеститори, които купуват големи обеми“, според Андрю Амоилс, ръководител на проучванията за Ново световно богатство.
Според Forbes най-богатият криптомилиардер (за трета поредна година) е Чангпенг Жао, основателят и бивш главен изпълнителен директор на криптоборсата Binance, чието състояние се оценява на 33 милиарда долара. Жао се призна за виновен по обвинения в пране на пари в САЩ през ноември и се съгласи да плати глоба от 50 милиона долара. Богатството му нарасна с повече от 10.5 милиарда долара през последната година.
На второ място е Брайън Армстронг, съоснователят на Coinbase, с около 11 милиарда долара, според Forbes. Той е следван от Джанкарло Девасини, главен финансов директор на Tether; и Майкъл Сейлър, съоснователят на MicroStrategy.
Стойността на много криптоактиви обаче все още е под върховете от 2021 г. и скорошното покачване на биткойн по същество бележи тригодишно пътуване до тези нива. Криптоактивите достигнаха пазарна капитализация от 3 трилиона долара през ноември 2021 г.
И все пак, нарастващото възприемане на криптоактивите от големите мениджъри на активи, като BlackRock, с помощта на търговската сила на Morgan Stanley с 15 000 брокери, може да стимулира по-нататъшното създаване на богатство сред големите притежатели на крипто.
Крипто не само ще създаде повече милионери и милиардери, но и ще промени мястото, където живеят и работят богатите. Според Хенли много от новобогаташите в крипто се стремят да се преместят в благоприятни за данъци и крипто юрисдикции.
Видяхме значително увеличение на криптобогаташите, търсещи алтернативни възможности за пребиваване и гражданство“, каза Доминик Волек, ръководител на частни клиенти в Henley & Partners.
За да съветва по-добре новите криптономади, Henley създаде „Индекс за приемане на крипто“, класирайки страните според техния данъчен и регулаторен подход към крипто. Сингапур е на първо място в индекса поради своята „подкрепяща банкова система, значителни инвестиции, всеобхватни регулации, като Закона за платежните услуги, регулаторни облекчения и съответствие с глобалните стандарти.
Хонконг е на второ място, следван от Обединените арабски емирства и Съединените щати. В САЩ, според доклада, 15% от населението притежава криптовалути
Това се поддържа от силна инфраструктура, с висока плътност на криптобанкомати, криптоприятелски банки и нарастващ брой бизнеси, приемащи криптовалута“, докладът каза.