Брюксел стартира наказателни процедури срещу България
Европейската комисия счита вече приключилата схема за компенсация на горивата с 25 ст. за дискриминационна

Снимка: Economic.bg/Архив
Европейската комисия започна производство за установяване на нарушение срещу България заради компенсациите за горивата. Според Брюксел въведената от кабинета „Петков“ мярка противоречи на разпоредбите за вътрешния пазар, тъй като води до по-ниска цена на горивата само за собствениците на превозни средства, регистрирани в България.
Схемата, която компенсираше 25 ст. от цената на дизела, бензина, метана и пропан-бутана, и действаше до края на миналата година, изискваше представяне на талона на автомобила или мотоциклета, като те задължително трябваше да са с българска регистрация. Според ЕК така структурираната мярка е силно дискриминационна и непропорционална.
Заплахата от подобна наказателна мярка бе една от причините, изтъкната от служебния министър на икономиката Никола Стоянов, да не бъде продължена схемата. Правителството вече одобри подкрепа за ученици и пенсионери, използващи обществения транспорт, но все още не може да разработи схема за останалите потребители. Идеята е новата мярка да бъде финансирана от данъка върху свръхпечалбите на руската рафинерия „Лукойл Нефтохим“.
ЕК завежда дела срещу България
Европейската комисия реши и да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз с искане за налагане на финансови санкции. Причината за драстичната мярка е отказът на държавата да транспонира в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници (Директива (ЕС) 2018/2001).
Целта на тези правни действия е да се гарантира развитието на енергията от възобновяеми източници в целия ЕС и да се намалят емисиите на парникови газове, енергийната зависимост и високите цени, се посочва в мотивите към правните действия на ЕК. Държавите членки трябваше да транспонират директивата до 30 юни 2021 г. Към днешна дата България и Словакия са единствените, които не са уведомили за мерки за транспониране.
Комисията предяви и искове пред Съда на ЕС срещу България и още пет държави членки, които не са приложили част от разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1143/2014 относно предотвратяването и управлението на въвеждането и разпространението на инвазивни чужди видове. Става въпрос за растения и животни, които случайно или умишлено се въвеждат в регион, където обикновено не се срещат. Въпреки известния напредък България не е предприела всички необходими действия за отстраняване на неизпълнението.
Предупреждение заради емисиите
Комисията също изпраща официални уведомителни писма до 14 държави членки, сред които и България във връзка с намаляването на емисиите на няколко замърсителя на въздуха, както се изисква съгласно Директива (ЕС) 2016/2284 за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители („национални тавани за емисии“ или „Директива за НТЕ“).