Бюджетът на Василев получи остри критики от бизнеса и синдикатите
Единодушие не бе постигнато почти по никой от най-спорните моменти в трите бюджета на държавата
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна единодушие по отношение на проекта на държавен бюджет за 2022 г. Бизнесът и синдикатите отправиха редица критики към финансовата рамка, която предвижда от 1 април увеличение на минималната заплата от 650 на 710 лева, както и повишение на максималния осигурителен доход от 3000 на 3400 лева. Макар и с различни мотиви, социалните партньори смятат, че няма ясни разчети за подобни действия и ефектите, които може да бъдат предизвикани.
От Българската стопанска камара (БСК) заявиха, че не харесват социалния и здравния бюджети. Работодателската организация смята за неаргументирани предложените повишения на МОД и МРЗ.
От КТ „Подкрепа“ приветстваха новината за увеличение на минималната заплата, но смятат, че то е недостатъчно и че сумата трябва да е поне 750 лв. Синдикатът застава зад увеличението на тавана на осигуровките, но също смята за неаргументирано предложението той да бъде 3400 лв. и настоява за дебати по начина на неговото формиране.
Синдикалната организация счита, че дневният размер на минималното обезщетение за безработица трябва да бъде 21 лева на ден. В законопроекта то е фиксирано на 15 лева, а социалният министър Георги Гьоков заяви след заседанието, че държавата ще склони на 18 лева и промяната ще действа от 1 април 2022 г.
След срещата стана ясно, че ще бъде увеличено и максималното обезщетение за безработица – от 74.3 на 85.7 лева. В проектобюджета на Асен Василев не бе предвидена промяна.
Групи по интереси
АИКБ подкрепя проекта на Закон за бюджета на НЗОК за 2022 г., БТПП и КРИБ принципно го подкрепят, но с бележки. БСК, КНСБ и КТ „Подкрепа“ – се въздържат от подкрепа.
По проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. КТ „Подкрепа“ го подкрепя, но с бележки, БТПП принципно го подкрепя – също с предложения; БСК и КНСБ – се въздържат от цялостна подкрепа, АИКБ и КРИБ категорично не подкрепят.
АИКБ изразява резерви относно Средносрочната бюджетна прогноза и подкрепя с препоръки проекта на Закон за държавния бюджет за 2022 г. Независимо от наличието на определени положителни мерки, които са предвидени, БСК изразява резерви към проекта. Същевременно БТПП го подкрепя с бележки, а КРИБ не подкрепя предложението. От КНСБ оценяват „позитивно усилията на правителството в ключови сектори“, но категорично са несъгласни с политиките по доходите и в данъчната система. От КТ „Подкрепа“ предлагат редица препоръки за по-устойчив бюджет и да се проведе нова дискусия.
Бюджет на НЗОК
По време на дискусията тристранката разгледа следните предложения по проекта на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г.:
Средствата за здравноосигурителни плащания ще са в размер на 5 678 270.1 хил. лв., което представлява увеличение с 560 210.7 хил. лв. спрямо 2021 г.
Разпределението на средствата за здравноосигурителни плащания е следното:
за първична извънболнична медицинска помощ – 363 710.9 хил. лв.;
за специализирана извънболнична медицинска помощ (вкл. за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение) и здравни грижи – 380.23 млн. лв.;
- за дентална помощ – 239.71 млн. лв.;
- за медико-диагностична дейност – 207.29 млн. лв.;
- за лекарствени продукти и медицински изделия – общо 1.51 млн. лв.;
- за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ – 116 млн. лв.;
- за болнична медицинска помощ – 2.75 млрд. лв.;
- за здравноосигурителни плащания за медицинска помощ, оказана в съответствие с правилата за координация на системите за социална сигурност по проекта за 2022 г. са разчетени 110 млн. лв.
С цел подобряване на ефективността на разходите и удовлетвореността на гражданите от функционирането на здравния сектор по бюджета на НЗОК са предвидени допълнително 581 млн. лв. за здравноосигурителни плащания, в т.ч и ръста на средствата от резерва, от които 280 млн. лв. за създаване на ефективно работеща доболнична помощ, включително за реализира на допълнителни дейности свързани с профилактика, наблюдение и лечение на деца.
Бюджет на ДОО
НСТС разгледа проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г., който предвижда от 1 юли всички пенсии, отпуснати до края на 2021 г., да се увеличат с 6.1%. Като се прибавят еднократните допълнителни суми към тях, се очаква ръстът на пенсиите да е с 13.4%. Така средната пенсия през 2022 г. ще достигне 573.76 лв. без COVID добавката от 60 лв., която ще се изплаща на всички пенсионери в периода януари-юни.
В проекта на бюджета е заложено от 1 юли минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст да се повиши на 392.57 лв. Паричното обезщетение за гледане на дете до 2-годишна възраст да се повиши на 710 лв. През 2022 г. за изплащане на пенсии са предвидени 14.12 млрд. лв., което е с 1.07 млрд. лв. повече в сравнение с разходите през 2021 г.
От 1 април се предлага да се увеличи обезщетението за отглеждане на детето до двегодишна възраст от 650 на 710 лв.
С проекта се предвижда да се повиши и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 650 лв. на 710 лв., както и за земеделските стопани и тютюнопроизводители от 420 лв. на 710 лв.