„Булгаргаз“ обясни как изчислява цената на газа и защо бизнесът греши
Общественият доставчик отново обвинява скъпия газ в Чирен за по-високата цена
"Булгаргаз" опроверга работодателските организации за цитираната от тях методика за формиране на цената на газа и от какво зависи тя. В своя позиция, изпратена до Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), общественият доставчик обяснява, че изчисленията на бизнеса не отразяват напълно ситуацията и ценообразуването на природния газ, тъй като то зависи и от предварително сключени договори и не се влияе изцяло от борсовата цена на холандския газов хъб TTF.
Така държавният доставчик отговори на критиките на четирите национално представени работодателски организации, че природният газ, който "Булгаргаз" им продава е на значително завишена цена спрямо европейския спот пазар.
Една от причините цената да е по-висока е скъпия газ в "Чирен", нагнетени през лятото. Според изчисленията на „Булгаргаз“, ако той не влиза във формулата, цената е щяла да бъде с 15% по-ниска през месеците февруари и март.
Общественият доставчик обяснява, че има сключени договори за доставка на количества за около 40 000 – 85 000 MWh на ден през различните месеци, които по закон е задължително да осигури предварително и да включи в заявлението за формиране на цената към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Така, за да осигури нужните количества още през септември 2022 г., „Булгаргаз“ е обявила търгове за доставка за цялата 2023 г. Участниците са класирани по критерий „най-ниска цена“ и „начин на плащане“. За да балансира регулираната цена за месец април, през март дружеството е провело такъв допълнителен търг с критерий „най-ниска доставна цена“.
„Булгаргаз“ казва, че цената не се влияе толкова от борсата, тъй като не купува количества от там на дневна или седмична база в рамките на месеца на доставка.
Сделките, които „Булгаргаз“ ЕАД сключва за покупка на природен газ, са за равномерна доставка през месеца, като цените, по които се сключват сделките за доставка, най-често са обвързани с борсовите индекси TTF (TTF следващ месец и HH (Henry Hub). Индексът TTF отчита цената на продадените и закупени количества на най-ликвидния газов хъб на континентална Европа за доставка през следващия месец“.
Общественият доставчик допълва, че спотовите цени, цитирани от работодателите, са за търговия „в рамките на деня“ и „ден напред“ и отразяват търговията за съответния ден, променят се всекидневно и се влияят от всяка промяна на пазара на природен газ, като метерологични условия, запълняемост на хранилищата, аварии на газопроводи и др. Те не включват и разходи за различни капацитетни продукти и пренос до България.
В позицията се допълва, че „Булгаргаз“ участва в работата група за отпускане на компенсации, за да се смекчи ефектът от скъпя газ, нагнетен в „Чирен“.