Бундесбанк предлага отпускане на „дълговата спирачка“
Германия се подготвя за нарастващи военни и инфраструктурни разходи, които да финансира с повече заеми

© ECONOMIC.BG / DALL-E
Германската централна банка (Бундесбанк) предложи реформа на строгите конституционни правила за държавните заеми. Това идва в момент, когато Германия търси начини да финансира сериозните разходи за отбрана и инфраструктура, които се задават, предава БТА.
Предложението, до което ДПА е получила достъп, включва промени в ограниченията – известни като „дълговата спирачка“ – с цел да се предостави на следващото правителство повече пространство за маневриране.
„Дълговата спирачка“ беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0.35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година, припомня БТА.
Критиците смятат, че тези правила пречат на инвестициите, които трябва да се направят в мерки за защита на околната среда и в инфраструктурата на страната, като пътища и железници.
Какво предлага Бундесбанк?
Бундесбанк предлага „дълговата спирачка“ да се обвърже с отношението на държавния дълг спрямо БВП.
Ако съотношението е под 60 на сто, според правилата на ЕС, заложени в Маастрихтския договор, германското правителство ще може да поема нов дълг в размер до 1.4 на сто от БВП всяка година.
Ако обаче надвишава прага от 60%, ограничението на годишното държавно кредитиране да бъде 0.9 на сто от БВП.
Планът ще предостави на германското правителство допълнителни 100 до 220 милиарда евро годишно до 2030 г. в зависимост от съотношението дълг към БВП.
През 2023 г. съотношението е било 62.9%, според германската статистическа служба, като последните данни от третото тримесечие на 2024 г. показват леко понижение до 62.4%.