Бутринт – древният град, помагащ на Албания да си върне идентичността
Руините в град Бутринт са на повече от 2500 години

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
След период на размирици, на различни места често започва да се говори как трябва да се отправи поглед към бъдещето. Въпреки това 40 години след смъртта на комунистическия диктатор Енвер Ходжа Албания все още, в много отношения, гледа към далечното си минало, пише BBC.
Периодът на краен изолационизъм от 40-те години на миналия век до 1991 г. накара балканската нация да закрие своите религиозни институции, да пренебрегне много от историческите си обекти и да стане известна като „Европейската Северна Корея“.
Днес обаче Тирана работи усилено да възвърне своето културно наследство, като запази естествения си пейзаж и възприеме древните си корени.
Руините в град Бутринт, които са на повече от 2500 години, са един такъв пример.
Датиращ около 800 г. пр. Хр., обектът дълго време е бил в центъра на западния свят, преминавайки през конфликти, поглъщайки различни култури и оставяйки множество слоеве история за изследване. Бутринт вероятно е бил гръцки град държава преди римляните да го разширят в оживен град със свои бани. По-късно византийците и османците също оставят своите следи.
Миналото на Бутринт разказва историята на променящата се политика на Средиземноморието и на неговите множество култури и религии – всички, от които, са оформили съвременна Албания.
През 1992 г. Бутринт беше първото място в Албания, обявено за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО“, обясни водещият на BBC Travel Show Каса Алом в скорошен епизод. „Той запазва част от богатата културна история, която се намира отвъд сянката, хвърлена от събитията от миналия век“.
Днес разгърнатите руини на града са част от по-големия национален парк Бутринт, който включва 93 кв. км залесен крайбрежен пейзаж. Паркът е дом на 1200 различни растителни и животински видове. Посетителите могат да разгледат руините на театър от елинистическата епоха, да се полюбуват на раннохристиянски паметници и след това да се разходят из гористите хълмове или да обикалят близкото езеро Бутринт.
Запазването както на руините, така и на околния парк е резултат от съгласувани усилия на организации като фондация Butrint и Световния фонд за паметници. Даренията от двете групи помогнаха за възстановяването на Бутринт и за защитата на околната природна среда, като същевременно осигуриха обучение по опазване на историческото наследство, което създаде така необходимите работни места за местната общност.
През последните 30 години беше борба да се защити красотата и историята на Бутринт, първоначално заради пренебрегването след падането на комунизма… но също и заради строителите, които се опитваха да строят около мястото“, коментира Ани Таре, директор от националния парк
Бутринт не е единствената част от Албания, която е претърпяла възстановяване. В столицата Тирана, разположена на 278 км на север, много паметници от епохата на Ходжа са съборени, за да направят място за нови обществени пространства. Площад Скендербег например, някога дом на няколко паметника, посветени на комунизма и властта на Ходжа, сега е най-големият пешеходен площад на Балканите. По същия начин извисяващата се пирамида в Тирана е превърната от музей, посветен на Ходжа, в парк и градина със скулптури с невероятна гледка към града.
Културата създава усещане за гордост
Изкуството също така помогна на албанците да се отърсят от миналото и да преосмислят нова национална идентичност. Например в Бутринт програми, като годишния фестивал на драмата, организиран в древния каменен театър, спомагат да се възроди чувството на гордост и история сред местната общност.
„В началото посетителите на фестивала бяха шумни, не разбираха какво се случва и крадяха възглавниците“, обясни Таре. „След пет години местните хора тук идваха красиво облечени, никой не вдигаше шум, всички уважаваха театъра, никой не крадеше възглавници. Защо? Защото културата на това място ги накара да се осъзнаят и им даде усещане за гордост“, добави директорът на националния парк.