България плахо се изкачи в световната класация по благосъстояние
Сред страните от Европейския съюз зад България остават Хърватия, Полша, Словакия и Румъния

Снимка: Depositphotos
България се изкачи с една позиция в 14-ото издание на доклада на Allianz Global Wealth Report, който проследява състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави. Така България вече заема 35-о място в класацията, докато миналата година тя беше на 36-о.
Брутните финансови активи на българските домакинства са се увеличили със скромните 2.6% през 2022 г., което е забавяне в сравнение с отчетеното увеличение в доклада от 2021 г., в размер на 6.1%.
В крайна сметка, нетните финансови активи през 2022 г. се увеличават с едва 0.8% и достигат 14 510 евро на глава от населението.
Променящото се спестовно поведение играе важна роля в това. Докато през 2021 г. новите спестявания нараснаха и по-голямата част от тях бяха инвестирани в капиталовите пазари, през 2022 г. се завърнаха старите модели: спестителите намалиха покупките на ценни книжа до нула и използваха всички свежи спестявания за банкови депозити, чийто дял достига 28%“, се посочва в доклада.
В Топ 10 на държавите с най-високи нетни активи на глава от населението попадат САЩ, Швейцария, Дания, Сингапур, Тайван, Нова Зеландия, Канада, Швеция, Нидерландия и Белгия.
Сред страните от Европейския съюз зад България остават Хърватия, Полша, Словакия, Румъния.

Инфлация по света
Въпреки горчивите загуби в номинално изражение, в края на миналата година глобалните финансови активи на домакинствата са с близо 19% над нивата преди пандемията от COVID-19.
С отчитане на инфлационния компонент, почти две трети от номиналния растеж стават жертва на увеличенията на цените, намалявайки реалния растеж до оскъдните 6.6% за три години.
Докато повечето региони могат поне да запазят някакъв реален растеж на богатството, ситуацията в Западна Европа е различна, защото там всички номинални печалби са заличени, а реалното богатство намалява с 2.6% от 2019 г.
Лихвите по света
Вдигането на лихвените проценти по света се усеща и в задълженията на частните домакинства. След като глобалният частен дълг се повиши със 7.8% през 2021 г., миналата година растежът отслабва значително до 5.7%.
Най-рязко забавяне отбелязва Китай, където миналогодишният ръст от 5.4% е най-ниският досега. Като цяло, глобалният дълг на домакинствата възлиза на 55.8 трилиона евро към края на 2022 г.
С разширяването на границата между дълга и икономическия растеж до 3.9 процентни пункта, съотношението на задълженията като процент от БВП намалява значително – с повече от 2 процентни пункта до 66.1% през 2022 г.
Това означава, че коефициентът на глобалната задлъжнялост на частните домакинства се връща на приблизително същото ниво, на което беше в началото на хилядолетието.
Това е забележително ниво на стабилност, което трудно се вписва в широкоразпространения разказ за свят, който се дави в дългове. Въпреки това, има големи промени в състоянието на световния дълг. На първо място, стабилността характеризира развитието в напредналите икономики.
От друга страна, повечето развиващи се пазари отбелязват рязък ръст на коефициента на задлъжнялост през последните две десетилетия. Китай е начело в списъка с коефициент, който се е увеличил повече от три пъти до 61%, се посочва още в Global Wealth Report.