България е на дъното на ЕС и при хоум офиса
Финландия е на челна позиция в класацията на Eurostat

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Мерките за социално дистанциране, въведени в отговор на пандемията COVID-19, принудиха много хора да преминат към работят от вкъщи. Това се случи и в България, но по данни на Eurostat страната ни се нарежда на последно място в Европейския съюз по дял на населението, преминало в „хоум офис“ режим. Изчисленията на статистическата служба на общността през 2020 г. общо 12.3% от заетите европейци на възраст 15-64 години са работили от дома си.
Тенденциите спрямо възраст и пол са различни. През 2020 г. по-голям дял жени (13.2%) са били хоум офис, отколкото мъже (11.5%). Относно възрастовите групи данните показват, че при по-младите делът на работещите от вкъщи е по-малък. Само 6.3% в диапазона 15-24 години са били хоум офис, докато в този между 25-49 години делът – 13%. Работещите дистанционно между 50-64 г. пък са 12.4%.
Най-голям дял на работещи от вкъщи сред страните членки е регистриран във Финландия – 25.1%, следвана от Люксембург (23.1%) и Ирландия (21.5%).
Най-нисък той е бил в България – 1.2%, следвана от Румъния (2.5%), Хърватия (3.1%) и Унгария (3.6%).
Изследване на Българската асоциация за управление на хора (БАУХ) и Българската стопанска камара (БСК) обаче показва, че тенденцията за продължаване на работата от вкъщи у нас се задълбочава. Докладът показа, че пoлoвинaтa paбoтoдaтeли в страната ще пpoдължaт пpилaгaнeтo нa диcтaнциoннитe фopми нa зaeтocт и cлeд oтпaдaнe нa извънpeднитe пpoтивoeпидeмични мepĸи.
Голяма част от работодателите в страната отчитат подобряване на финансовите показатели на фирмата след въвеждането на дистанционни форми на заетост, както и по-голяма продуктивност на служителите си.
Безспорно пред работата от вкъщи има препятствия и недостатъци, но прилагайки тази схема и занапред, те смятат, че ще могат да ги оптимизират.