България е на дъното в ЕС по е-търговия
Пазаруващите онлайн потребители постоянно се увеличават

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Онлайн пазаруването в ЕС продължава да се разраства, показва последното годишно проучване за използването на информационни и комуникационни технологии в домакинствата и от отделните лица. България обаче е на дъното.
През 2024 г. 77% от потребителите на интернет са купили или поръчали стоки или услуги за лична употреба онлайн през предходните 12 месеца. За сравнени, преди 10 години, през 2014 г., делът им е 59% - или ръст от 17 процентни пункта (пр.п.).
Най-високият процент на потребителите на интернет, които са направили онлайн покупки през 2024 г., е в Ирландия (96%). Следват Нидерландия (94%) и Дания (91%). Обратно, най-нисък е делът в България – 57%, а малко пред нея са Италия и Румъния - и двете с 60%.
От 2014 г. до 2024 г. значителен ръст се наблюдава в Румъния (+43 пр.п., от 17% до 60%), Унгария (+37 пр.п., от 42% до 79%) и Литва (+36 пр.п., от 36% до 72%).
Топ покупки онлайн през 2024 г.
Най-често купуваните стоки онлайн през 2024 г. са били дрехи (включително спортно облекло), обувки и аксесоари, като 45% от хората са направили тези покупки през предходните 3 месеца.
Следват:
- доставките на храна от ресторанти, вериги за бързо хранене и кетъринг услуги (21%),
- козметика и уелнес продукти (20%), както и мебели и аксесоари за дома или градински артикули (19%),
- спортното оборудване (с изключение на спортно облекло), печатните книги, списанията, вестниците и хранителните добавки за здравето като витамини – всяка от които с дял от 16%.