България и съседите ѝ – в една икономическа лодка, но не съвсем
Coface очаква 2% растеж на българската икономика – над този на Румъния, Чехия и Унгария
Растежът на българската икономика тази година ще изпревари този на страни като Румъния, Чехия и Унгария и ще бъде колкото този на Словакия. Това прогнозира компанията за застраховане на вземания Coface на своята девета годишна конференция. Сред страните от региона единствено Полша, която е и най-голямата икономика в Централна и Източна Европа, ще отчете по-висок икономически растеж.
Според очакванията на икономистите на Coface българската икономика тази година ще нарасне с 2%, догодина с 2.8% и
ние се возим в една лодка с всички други държави в Източна Европа“, коментира Димитров.
Въпреки това според бизнеса България все още е аутсайдер спрямо съседните страни като Румъния, Гърция и дори Сърбия и Турция в привличането на милиардните инвестиции. И това се дължи на няколко фактора – от развитието на кадри, до инвестициите в иновации и наука до геополитиката.
Политическият риск в Гърция е много по-малък, посоката им е ясна. Румъния купуват американските системи Patriot, произвеждат компоненти за ракетите им. Дали са в ръцете им чувствителни технологии. Тук няма да дойдат, докато има някой, който говори за излизане от НАТО или Европейския съюз“, коментира банкерът Левон Хампарцумян.
Според доцентът по икономическа политика и макроикономика Щерьо Ножаров държавите, които не се развиват наравно с останалите, ще трябва да останат останалите да вървят напред.
Защо нямаме милиардни инвестиции в последните години? Заобикалят ни всички милиардни инвестиции. Отиват в Сърбия, Турция, Румъния. Част от обясненията са геополитически. Но тук този инвеститор няма с кого да се работи – няма специалисти“, коментира Ножаров.
Той обърна по-специално внимание и на науката и инвестициите в иновации. Данните на Евростат например показват, че завършилите Stem специалисти в България са с няколко пункта под тези в Румъния, Чехия, Полша.
България генерира 71 патента, Франция – 850, Германия – 1500, САЩ и Китай – 3-4 пъти повече“, коментира Ножаров.
Според него индустриализацията в момента е ефект на иновациите. За пример даде и факта, че САЩ имат 23 университета в топ 50, Китай – 20, а целият Европейски съюз – 3. България няма такъв дори в топ 1000.
Мнението му се потвърждава и от Борис Колев, технологичен предприемач, който отчита ролята на IT сектора в България и висококвалифицираните кадри в сферата, но според него
това са изнесени програмисти. Нямаме стратегически звена – в Румъния и Гърция има, а нас ни ползват като малко по-евтина работна ръка“, допълни Колев.