България има драматичен проблем с липсата на частен капитал
Банките трябва да изместят фокуса си от ипотечното кредитиране, а на пенсионните фондове да се даде възможност да инвестират във венчър капитал
Теодор Радонов, ръководител на българския офис на групата на EIB:

© ECONOMIC.BG / Economic.bg
В Европа липсата на частен капитал е проблем, в България е драматичен проблем. Тук частни капитали почти няма. Такова мнение изрази Теодор Радонов, ръководител на българския офис на групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) по време на бизнес форума на Economic.bg ALL IN, организиран в партньорство с ЕИБ и БРАИТ.
Ако погледнем банките, те - в един един идеалистичен сценарий - трябва да изместят доста сериозно фокуса си от ипотечно кредитиране към стимулиране на друг тип инвестиции – иновативни, зелени“, смята Теодор Радонов.
Той уточни, че няма предвид банките да финансират стартиращи компании, защото за това има достатъчно венчър фондове у нас, а чисто инвестиционно разнообразяване.
Вторият голям аспект според Радонов са пенсионните фондове.
България е единствената държава в Европейския съюз (ЕС), където пенсионните фондове не инвестират във венчър фондове, регулацията е написана по начин, който ги възпира да го правят. В последните 10 години се водят разговори за промени в закона, за да им се позволи отчетливо и ясно да инвестират част от ресурса си в такъв тип дългосрочни капиталови инвестиции, но законът още не е минал“, коментира експертът.
Той направи и кратко обобщение за дейността на ЕИБ групата в България по отношение на инвестициите. „За последните 12 години в България сме създали 13 проекта за венчър капитал“, каза Радонов.
Радонов спомена и за друг инструмент на ЕИБ – т. нар. venture debt продукт (бел. ред. – заемно финансиране на компании с възможност за отложено плащане на части).
„Този продукт таргетира иновативни компании, бизнеси, достигнали известно ниво на развитие и търсещи последващо такова. Нашата минимална инвестиция е 10 млн. евро, като гледаме капиталовата структура, гледаме да има поне още толкова набран капитал към момента, за да не се окажем основни инвеститори“, обясни Теодор Радонов.
Той предупреди, че „цедката е доста сериозна“ и от по 2000 кандидатури на година, едва 2% биват одобрявани. Що се отнася до България, на година по максимално 2 български компании кандидатстват за такова финансиране. За последните 10 години пък броят им е три. „Процесът не е лесен, поне 9 месеца отнема, но в Европа няма друг доставчик на такъв тип инструмент“, уточни представителят на ЕИБ, предупреждавайки, че ресурсът е ограничен.
Трябва да има финансова култура от самите компании да търсят този тип инвестиране“, обобщи Радонов.