България иска „адекватно“ финансиране по кохезионната политика на ЕС
Държавите членки настояват в новия програмен период да има повече гъвкавост и опростени правила

© ECONOMIC.BG / Съвет на ЕС
България и няколко други държави членки са поискали „адекватен финансов пакет“ по кохезионната политика на ЕС от следващата многогодишна финансова рамка. Това се е случило на неформалната среща на Съвета на Европейския съюз по общи въпроси, част „Кохезионна политика“, която се проведе на 5 – 6 февруари 2024 г. в Монс, Белгия.
Страната ни е подчертала, че подкрепата от ЕС за слабо развитите региони трябва да бъде още по-категорична.
Според информацията, изпратена от пресцентъра на МС, е налице широко съгласие, че кохезионната политика в следващия програмен период трябва да се фокусира върху зеления и цифровия преходи, борбата с климатичните промени и постигането на социална конвергенция.
Съветът е обсъдил принципите, по които следва да бъде прилагана кохезионната политика в бъдеще, както и какви допълнителни мерки за опростено изпълнение биха могли да бъдат взети. Участниците са били единодушни, че като ключови елементи трябва да бъдат запазени режима на споделено управление между Европейската комисия и държавите членки, участието в управлението на всички нива – европейско, национално и регионално, принципът на партньорство, подходът за инвестиции, базиран на нуждите на отделния регион и подходът „отдолу нагоре“ във вземането на решения.
Отчетена е необходимостта от известна гъвкавост при разходването на средствата от политиката за сближаване, вкл. по отношение на изискването за тематична концентрация, което да вземе предвид регионалните особености.
Някои държави членки предлагат гъвкавостта да бъде заложена законодателно с цел по-бърз отговор на нови предизвикателства или кризи. Други считат за необходимо обвързването на целите с Европейския семестър и настояват за по-силна връзка на инвестициите с реформите и постигнатите резултати, както и за спазване на върховенството на закона.
Всички делегации са посочили, че са необходими опростени правила за програмиране и изпълнение на инвестициите от кохезионната политика. България отново е отбелязала значението на набора от уеднаквени правила за хармоничното управление на отделните фондове на европейския бюджет със сходни цели. Като други възможни мерки за намаляване на административната тежест се очертаха принципът на единствения одит, разширеното прилагане на опростените форми на разходи и нови цифрови решения
Съветът е единодушен, че Кохезионната политика трябва да бъде запазена като обща европейска политика за солидарност и инвестиции, като следва основните си цели по Договора за ЕС за намаляване на различията между европейските региони.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.