България се нуждае спешно от таргетиране на икономическите политики по региони
Раздалечаването между София и останалата част на страната става все по-голямо, което прави цялата българска икономика неефективна

Снимка: БТА
За последните 20 години в България се установи сериозно икономическо раздалечаване между София и останалата част на България, което превърна българската икономика в такава на две скорости. За да се свият неравенствата между регионите и това да направи икономиката по-ефективна, е наложително таргетирането на различни икономически политики в България.
Това е основният извод в първия анализ на новосформирания Съвет за икономически анализи, изготвен от неговия главен секретар – икономистът в Норвежката централна банка Пламен Ненов.
Според доклада в България се наблюдават трайни регионални разлики в местната икономическата активност и заплащането и те са се установили през първите две десетилетия на 21-ви век. Докато в началото на века София и околността не се различава особено от останалите области в страната по тези показатели, то през 2019 г. средната работна заплата е почти двойно по-висока, а отношението заетост/население е с поне 20 пр. пункта по-високо за София и околността в сравнение с останалите области.
Зараждането на такава силно разнородна национална икономика през 21-ви век прави наложително регионализирането на икономическата политика в България чрез прилагането на специфични и таргетирани регионални икономически политики“, посочва Ненов в доклада.
Той обяснява, че такива политики са широко разпространени в Европейския съюз, като основната им цел е подкрепа на регионалната заетост и инвестиционна активност. И дава нагледен пример:
Всяка икономическа политика, стимулираща заетостта и инвестициите в регионална икономика, в която икономическата активност на населението е висока и която изпитва икономически бум, води основно до увеличение в местните разходи за живот и инфлацията и има ограничен ефект върху заетостта. Същият вид политика, приложен върху регионална икономика с потисната икономическа активност, има значително по-голям ефект върху местната заетост“.
Анализът изследва и как средствата от различните европейски фондове влияят на неравенствата и според резултатите трансферите от Европейския съюз са насочени основно към София или малки общини с ниска безработица, отколкото към местни пазари с потисната икономическа активност.
Ето защо таргетираната икономическа политика изисква и координация между европейското финансиране и политики от централния бюджет.