ЕСО и „Булгартрансгаз“ задължително трябва да излязат от БЕХ
Министърът на енергетиката Владимир Малинов възнамерява да изпълни изискването на Еврокомисията като създаде още един холдинг
България все пак ще трябва да извади Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз" от структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това стана ясно от изслушването на служебния енергиен министър Владимир Малинов в парламента във вторник.
За да получи страната допълнително финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в областта на енергетиката, от Европейската комисия поставят задължителното условие двете държавни структури да бъдат извадени от БЕХ. Предишният, 49-и парламент обаче прие решение, забраняващо тяхното отделяне от холдинга, което е допълнителна пречка пред изпълнението на реформата.
В процеса на преговорите с ЕК предложихме да се изпълни решението на Народното събрание и тази реформа да отпадне. Но Комисията категорично отхвърли предложението", каза Малинов.
Той допълни, че за Европейската комисия това е ключова реформа.
България е предложила алтернатива "с еквивалентен ефект", а именно "създаване на законодателна база, с което да бъде гарантирано, че няма да има т.нар. "кросфинансиране" – чрез приходите на двата оператора да се финансират други дружествата под шапката на БЕХ.
Това също, като предложение, беше категорично отхвърлено", обясни Малинов.
"Това, което предложихме и считаме, че е приемливо за Комисията, е създаването на нов холдинг с принципал Министерството на енергетиката, който да включи двата оператора и те да бъдат извадени от БЕХ", каза Малинов.
По думите му от ЕК нямат никакви изисквания и очаквания за приватизация на тези две дружества, каквито притеснения е имало.