Българската индустрия се върна към растеж през ноември
Регистрирани през годината спадове се дължат на свитата икономическа активност на основните търговски партньори на България
Индексът на промишленото производство в България отново отбеляза повишение през ноември, показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в петък.
Увеличението е с 2.8% на годишна база и с 0.3% на месечна. За сравнение, през октомври показателят отново тръгна надолу, след като месец по-рано отбеляза първото си повишение от 20 месеца насам.
Както става ясно от доклади на Българска народна банка (БНБ), причината за продължаващите понижения през годината може да се открие в свитата икономическа активност на основните търговски партньори на България и намалелия износ.
Това вероятно се дължи на слабото външно търсене от страна на основни търговски партньори на България, като Германия, както и поради някои специфични за страната фактори, свързани с износа на хранителни продукти“, обясняват от БНБ в своя бюлетин „Икономически преглед“.
Оттам допълват, че подобни движения ще се отразят неблагоприятно „поради високата степен на отвореност на българската икономика“.
Изчисленията на европейската статистическа служба Евростат потвърждават тенденцията. Според най-скорошните данни, през октомври индексът на промишленото производство в еврозоната се е свил с 1.2% на годишна база, а в Европейски съюз (ЕС) – с 0.8 на сто.
Най-големите спадове са регистрирани в Белгия (-7.9%), Германия (-4.9%) и Италия (-3.6%).
Детайли по сектори и подсектори
- Производство и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ: увеличение с 10.7% на годишна база;
- Преработващата промишленост: увеличение с 4.1%;
- Добивна промишленост: намаление с 5.2%.
Съществен спад спрямо ноември 2023 г. има в:
- Производството на текстил и изделия от текстил, без облекло – 22.6%;
- Обработката на кожи, производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм – с 22%;
- Производството на основни метали - с 14.7%.
Отчетени годишни увеличения при:
- Производството на химични продукти - с 21.2%;
- Производството на метални изделия, без машини и oборудване - с 25.4%;
- Производство на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти – със 17.2%.