Българският програмен език, който прави кодирането лесно
ЖАР се различава с опростен синтаксис – близък до естествения език

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
В един дигитален свят, в който технологиите се развиват със светкавична скорост, програмирането като че ли става основен език на бъдещето.
Понастоящем обаче английският език е доминиращ в програмирането, а това се явява бариера за тези с различен роден език. Именно тук се намесва ЖАР (Жаргон, Адаптиран за Разработка), първият български програмен език, целящ да направи програмирането по-достъпно, използвайки фрази, близки до естествения език.
ЖАР се различава с опростен синтаксис и подходяща структура за обучение, като не изисква дълбоко предварително познаване на други програмни езици.
За историята на езика, неговият замисъл и цели пред Economic.bg разказа Живко Георгиев, програмист с над 15 години опит в сферата и разработчик на ЖАР.
ЖАР е програмен език, създаден с цел да направи програмирането по-достъпно, използвайки изрази, близки до естествения език. Идеята за него възникна от необходимостта от език, който да съчетава разбираемост и функционалност“, каза в коментар за Economic.bg Георгиев.
Той обясни, че ЖАР е базиран на логика, родна реч и чиста структура, а командите и синтаксисът се основават на речниковата структура на езика.
Георгиев добави, че името е избрано като символ на енергия, динамичност и живост. „Това са качества, присъщи на самия език“, каза той.
От сайтове и приложения до автоматизация
Разработчикът на програмния език смята, че той може да се използва в различни сфери, включително в образованието, за уеб разработка, автоматизация, обработка на данни и създаване на приложения.
ЖАР е подходящ за ученици и студенти, за преподаватели и професионалисти, които търсят алтернатива с по-лесно усвоима логика и структури. Той може да се използва за динамични уебсайтове с интегрирани форми за обратна връзка или обработка на вътрешни бази данни в организации“, добави експертът.
Освен това, той може да се използва за създаване на сайтове, уеб приложения, скриптове и автоматизации.
Самото изучаване на ЖАР пък спомага за усвояването на други програмни езици, в т.ч. Java, JavaScript, Python, SQL и други.
Безплатен ли е ЖАР?
Програмистът обясни, че свободно достъпна примерна версия на ЖАР има в платформата GitHub, предназначена за демонстрационни и образователни цели.
Официалната и пълна разработка, включително актуализации и нови модули, се поддържа в отделна, вътрешна за екипа платформа, където се съхраняват и развиват всички основни компоненти.
Учебник за програмиране
Снимка: LinkedIn профил на Живко Георгиев
С цел по-лесното разбиране на езика, разработчикът е изготвил и учебник за него. Той е предназначен за деца и младежи от 10 до 18 години.
Учебникът въвежда основите на програмирането чрез достъпни примери и упражнения, които подпомагат изграждането на логическо мислене и разбирателство относно структурата на програмните езици“, обясни Георгиев.
Той допълни, че се предвижда и разработването на видео уроци и обучителни материали, насочени към различни възрастови групи и нива на опит.
Към момента проектът е в начален етап на разработка и усъвършенстване, а запитан за следващата стъпка пред развитието на ЖАР, Георгиев отговори така:
Фокусът остава върху разширяване на образователните ресурси, подобряване на езика и неговата интеграция в различни среди за разработка“.