Цените на газа отново поеха рязко нагоре
Опасенията за доставките в Европа се увеличиха заради потенциален ръст на търсенето на газ в Азия

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на природния газ в Европа обърнаха деветдневния спад и отново тръгнаха нагоре в понеделник. Намалените потоци газ от Русия отново предизвикаха несигурност относно доставките на „синьо гориво“ за Европа през зимните месеци.
Европейският природен газ за следващия месец скочи с цели 20.1% до 84.50 евро на мегаватчас, предава Bloomberg. Руските потоци по ключов маршрут, излизащ от Украйна, намаляха. Междувременно опасенията за доставките се влошиха от потенциално нарастващото търсене на газ в Азия, което може да доведе до привличането на повече доставки от втечнен природен газ в региона и да остави Европа отново без алтернатива.
Доставките за Северозападна Европа са невероятно ниски от началото на новата година и ако това се задържи през следващите дни, несъмнено ще осигури възходяща подкрепа, след като търсенето започне да се повишава отново“, каза Том Марзек-Мансър, анализатор за европейски газ и LNG в ценообразуваща агенция ICIS.
Европейският газ остава силно нестабилен, като цените се повишиха до рекордно високи нива в края на миналата година, тъй като руските потоци към региона спаднаха. След това „синьото гориво“ рязко поевтиня благодарение на допълнителните американски танкери с втечнен природен газ, които се отправиха към Европа и донесоха известно облекчение на напрегнатите пазари.
Към момента газовите доставки от Русия към Европа остават ограничени, така че пазарът ще се задържи затегнат, а Старият континент ще трябва да разчита на стопилите се запаси.
Потоците на газ по ключов маршрут, излизащ от Украйна, през Словакия, спаднаха. Заявките за гориво паднаха със 70% до около 276 гигаватчаса на ден - най-ниското ниво от февруари, според системния оператор Eustream.
Доставките на газ в Германия през руската връзка Ямал-Европа са спрени за 14-и пореден дни. „Газпром“ изпраща на клиенти от Европейския съюз само толкова гориво, колкото е задължено по съществуващи дългосрочни договори.
На Изток пък - Индонезия, един от най-големите износители на термични въглища, в събота спря доставките, за да осигури търсенето от местните електроцентрали. Решението може да увеличи търсенето на LNG от Китай, Индия, Япония и Южна Корея, които взеха заедно 73% от износа на индонезийски въглища през 2021 г., пише Engie EnergyScan в доклад в понеделник.
Глобалният износ на втечнен природен газ скочи до рекорд миналия месец, според данните за проследяване на кораби, събрани от Bloomberg. Катар, САЩ и Австралия - тримата най-големи износители на суперохладено гориво в света - всички увеличиха производството през декември в сравнение с предходната година.
В южните и централните части на Европа тази седмица се прогнозират необичайно меки температури, посочва Maxar в доклад, изпратен по имейл в понеделник. Температури под нормата се очакват в северните части на континента от началото на следващата седмица, които по-късно ще отстъпят място на по-топло време.
Цените на природния газ остават далеч по-високи от нормалните, след като миналата година се увеличиха повече от три пъти. Това подхрани инфлацията, принуди индустриите да ограничат производството и предизвика срива на доставчиците на електроенергия.
„Газпром“ увеличи износа за основните си купувачи в Европа, Турция и Китай миналата година, но потоците останаха под нивата преди пандемията, тъй като производителят ограничи доставките за Европа като цяло, на фона на най-тежката криза на енергийните доставки на континента от десетилетия.