Цените на петрола паднаха рязко
Потъването отново е с над 5%, като американският нефт дори слезе под 100 долара за барел

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола продължиха да вървят надолу във вторник, достигайки двуседмично дъно. Преговорите за прекратяване на огъня между Русия и Украйна намалиха опасенията от по-нататъшни прекъсвания на доставките, а нарастващите случаи на COVID-19 в Китай подхранват опасенията за по-ограничено търсене.
Фючърсите на Брент паднаха с 6.1 долара, или 5.7%, до 101 долара за барел (към 8.45 ч. българско време). Американският лек суров петрол (WTI) падна до 97 долара – за първи път от 1 март. Понижението е с близо 6 долара, или 5.5%
И двата бенчмарка се понижиха с повече от 5% вчера.
Очакванията за положително развитие в преговорите за прекратяване на огъня между Русия и Украйна засилиха надеждите за облекчаване на напрежението на световния пазар на суров петрол“, каза Тошитака Тазава, анализатор от Fujitomi Securities Co. Ltd.
„Новите блокирания за ограничаване на пандемията от COVID-19 в Китай предизвикват опасения относно по-бавно търсене“, каза той.
Китай отчете рязък скок в ежедневните инфекции във вторник, като новите случаи се удвоиха спрямо ден по-рано.
По-нататъшни разговори между украинските и руските преговарящи за облекчаване на кризата се очакват във вторник, след като дискусиите в понеделник чрез видеозаписи приключиха без съобщен нов напредък.
Президентът Джо Байдън ще пътува до Брюксел следващата седмица, за да се срещне с лидерите на НАТО и да обсъдят руската война в Украйна, казаха пред Reuters източници, запознати със ситуацията.
Съединените щати предупредиха Китай да не предоставя военна или финансова помощ на Москва. Но Индия може да приеме руското предложение за закупуване на суров петрол и други стоки с отстъпка, казаха двама индийски служители. Това е знак, че Делхи иска да запази своя ключов търговски партньор.
Дори и да има прекратяване на огъня, цените на петрола се очаква да останат на високи нива, тъй като опитите на Запада да изолира Москва чрез санкции ще продължат, поддържайки световния петролен пазар в добро състояние“, каза Цуйоши Уено, старши икономист в NLI Research Institute.
„Все пак сегашният спад на петролния пазар идва, тъй като някои инвеститори влагат в дълги позиции, тъй като стават все по-притеснени от неотдавнашната волатилност“, каза той.
Инвеститорите намалиха възходящите залози за петрола миналата седмица, тъй като цените се покачиха до многогодишни върхове, икономическите перспективи се влошиха, а изключителната волатилност направи позициите в деривати по-скъпи за поддържане.