Цените на природния газ може да паднат под нулата в части от Европа
Засега ситуацията изглежда много добра за европейските потребители, но експертите предупреждават за възможни проблеми
Тъй като намалялото търсене на газ за производство на електроенергия и промишлеността доведе до спад на европейските цени през последните седмици, търговци и представители на индустрията не изключват възможността те да достигнат за кратко ниво под нулата на сегмента „Ден напред“ в някои пазари това лято.
Комбинацията от големи запаси в хранилищата в края на меката зима, стабилният внос на LNG и слабото търсене доведе до осем последователни седмици на поевтиняване на европейския референтен природен газ – най-дългата седмична серия от спадове от повече от шест години, пише Oilprice.
Докато референтната цена е малко вероятно да падне под нулата, някои регионални цени на природния газ за ден напред в Европа може и да слязат под тази граница това лято, ако търсенето остане слабо и производството на енергия от възобновяеми източници се задържи високо, коментираха търговци и представители на индустрията по време на Световния енергиен панаир в Есен, Германия, пише Bloomberg.
„Индивидуалните регионални газови пазари в Европа могат да станат отрицателни, когато имате часове и дни с голямо възобновяемо производство“, каза Педер Бьорланд, вицепрезидент за търговия с газ и оптимизация в норвежкия енергиен гигант Equinor, пред Bloomberg.
Има доста голямо разстояние от ценовото ниво, което виждаме сега, и до едноцифрените и отрицателни цени и много неща могат да се случат по този маршрут“, добави Бьорланд.
Фючърсите за предния месец на хъба TTF, еталонът за търговията с газ в Европа, се сринаха с 10% в четвъртък, за да се установят на 24.94 евро за мегаватчас (MWh) – най-ниската цена от началото на енергийната криза през есента на 2021 г.
Тази тенденция в Европа е в рязък контраст с миналата година, когато референтните цени скочиха до 300 евро за MWh през август, след като Русия намали доставките по тръбопроводите и правителствата и индустрията бяха уплашени от потенциален недостиг на газ през зимата.
Благодарение на по-мекото време, намаленото потребление в ЕС и намаленото търсене от промишлеността поради високите енергийни разходи, Европа успя да премине през зимата без недостиг или режим на газа.
В момента запасите са комфортно високи за това време на годината. Към 24 май хранилищата за природен газ в ЕС са били пълни на 66.71%, според данни на Gas Infrastructure Europe. Нивото в хранилищата е най-високото за това време на годината от поне десетилетие.
Европа може да попълни запасите си още през септември, доста преди зимата, казаха анализатори пред Bloomberg.
Търсенето на природен газ в Европа вече е слабо, след като зимният отоплителен сезон приключи, а пиковото лятно търсене на електроенергия тепърва предстои. Потреблението на газ от промишлеността, която премина през много труден период миналата есен и зима, също е слабо.
Въпреки падащите цени промишленото потребление на горивото не се увеличава, но е възможно големите индустриални потребители на енергия да изчакат допълнителен спад в цените, казват анализатори.
По-нататъшни понижения биха могли да сложат дъно под цените, тъй като все повече електроцентрали могат да преминат към газ от въглища, каза Goldman Sachs по-рано тази седмица.
Този процес на заместване може да работи като временна граница на цените на газа, докато промишленото търсене и вносът на втечнен природен газ в Азия започнат да се подобряват по-видимо, което според нас в крайна сметка ще повиши цените на газа в края на лятото“, пишат анализаторите на Goldman.
Краткосрочните перспективи за цените на природния газ в Европа изглеждат мечи. Но нещата могат бързо да се обърнат, ако търсенето скочи през летните горещи вълни с ниска скорост на вятъра, което може да осакати производството на вятърна енергия. Промишлените клиенти също биха могли да започнат да използват повече газ, ако цените продължат да падат, което в крайна сметка ще подкрепи цените. Възстановяването на азиатското търсене на LNG може да доведе и до по-високи европейски цени, тъй като Европа ще трябва да се конкурира с Азия за спот товари.