Ценовият таван на газа може да нанесе пазарен удар за $33 милиарда
Производителите и търговците могат да бъдат изправени пред увеличение с 80% на плащанията, които правят като застраховка за подсигуряване на сделките си

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Ако страните от ЕС одобрят плана за налагане на пределно допустима цена при ключов референтен показател за газа в Европа, търговците на енергийния пазар ще трябва да предвидят плащания за допълнителни 33 млрд. долара. Това сочат оценките на Лондонската междуконтинентална борса (ICE), цитирани от FT.
Производителите и търговците, които разчитат на нидерландския хъб за газови фючърси TTF, могат да бъдат изправени пред увеличение с 80% на плащанията, които правят като застраховка за подсигуряване на сделките си. Такова предупреждение е отправила борсата към ЕК, пише изданието, позовавайки се на записка, до която е получило достъп.
Толкова голямо увеличение на гаранционните депозити може да дестабилизира пазара", допълва борсовата платформа, която управлява фючърсния пазар TTF.
Борсата е отказала коментар, отбелязва FT.
Гаранционните депозити по суапови и фючърсни договори, използвани от производителите на енергия, вече поскъпнаха двойно тази година, според ЕЦБ. Това принуди много компании да прибягнат до кредитни линии и да извършват повече частни сделки на частно, тъй като гаранционните депозити са по-малки.
ЕС работи по финализирането на плановете за таван за цените на газа на фона на енергийната криза в Европа. ЕК предложи вчера в ЕС да не се купува газ на цени над 275 евро за мегаватчас.
Мярката следва да се използва като последно средство, поясни на пресконференция еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.
По думите й ЕС не може да си позволи да купува газ на всяка цена. Според Симсон прибягването до подобна мярка крие опасности, затова се предвижда ЕК да може да прекрати действието на този извънреден механизъм, ако прецени за необходимо.
Идеята на предложението е да не се сключват сделки над посочения ценови праг за месеца след датата на сделката. За да бъде задействан механизмът, ще бъде необходимо също цената на газа (доставян по тръбопровод) да е надхвърлила с 58 евро стойността на втечнения газ (LNG) в десет поредни работни дни в продължение на две седмици.
Това не е намеса на пазара, за да се въведат неестествено ниски цени. Целта е да се предотвратят прекалено високи цени, които не отговарят на развитието на световния пазар, обясни Симсон.
ЕК очаква предложението да бъде прието, за да влезе в сила от Нова година.
Припомняме, че говорейки на форума на Руската енергийна седмица на 12 октомври, президентът Владимир Путин подчерта, че енергийните доставки за онези страни, които одобрят тавана на цените, ще бъдат спрени. Преди това той многократно каза, че въвеждането на ограничения ще доведе до повишаване на цените на енергията. По време на Източния икономически форум (EEF) Путин заяви, че идеята за налагане на таван на цените на енергийните ресурси е "глупост и нонсенс".