Централните банки купиха колосални количества злато през 2022 г.
Данните подчертават промяна в отношението към благородния метал от 90-те и 2000-те години

Снимка: Depositphotos
Централните банки добавиха колосалните 1136 тона злато на стойност около 70 милиарда долара към запасите си през 2022 г. Толкова те не са купували от 1967 г. насам, съобщи Световният съвет по златото (WGC) във вторник.
Данните подчертават промяна в отношението към златото от 90-те години на миналия век и 2000-те на този, когато централните банки, особено тези в Западна Европа, които притежават много кюлчета, продаваха стотици тонове годишно.
След финансовата криза от 2008-09 г. европейските банки спряха да продават, а все повече икономики като Русия, Турция и Индия започнаха да купуват.
Интересът на централните банки към жълтия метал се корени в стабилността му при турбулентни времена. За разлика от валутите и облигациите, цената на златото не е свързана с емитиране и парични политики.
За сметка на това позволява на централните банки да се диверсифицират от активи като държавните облигации на САЩ и долара.
Това е продължение на тенденцията“, каза анализаторът на Световния златен съвет Кришан Гопаул, цитиран от Reuters. Той допълни, че двигателите ѝ се подхранват от задълбочилите се през миналата година несигурност и нестабилност на геополитическия и макроикономическия фронт.
Купуването намаля по време на пандемията от коронавирус, но се ускори през втората половина на 2022 г., като централните банки закупиха 862 тона между юли и декември, според WGC.
Банки, включително тези от Турция, Китай, Египет и Катар, казаха, че са инвестирали в злато миналата година. Но около две трети от покупките на централните банки през 2022 г. не са били публично докладвани, каза WGC.
Сред банките, които не са публикували редовно информация за промени в златните си запаси, са тези на Китай и Русия.
WGC не очаква покупките през 2023 г. да успеят да достигнат нивата от 2022-а.
Покупките на централните банки увеличиха общото глобално търсене на злато през миналата година до 4741 тона, което е с 18% повече от 2021 г. и най-високото за всяка година от 2011 г. насам.