CEZ се изложиха със сделката за българските активи, смята миноритарен акционер
Според него не само ръководството на CEZ, но и правителството на премиера Андрей Бабиш, са се провалили

CEZ не трябва да влиза в рисковата сделка със съмнителната компания „Инерком България”, която иска да купи българските активи на дружеството. Това обяви един от миноритарните акционери в чешката енергийна компания Михал Шнобр в интервю за Lidove Noviny.
Шнобр е загрижен, че бизнес сътрудничеството със съмнително финансираната българска компания може да навреди на CEZ.
„Ако най-голямата енергийна компания в региона, контролирана на 70% от чешката държава, прави бизнес в България, нейното ръководство и контролни органи трябва да бъдат сигурни с кого и при какви обстоятелства се сключва договорът”, коментира Шнобр и добавя: „Би било пълна търговска трагедия, ако CEZ е въвлечена в ситуация, създадена чрез пране на пари или нелегални парични потоци".
Според него не само ръководството на CEZ, но и правителството на премиера Андрей Бабиш, са се провалили.
Шнобр не иска да седи със скръстени ръце. Заедно с други минотарни собственици той ще поиска от Надзорния съвет информация, въз основа на която одитиращият орган е одобрил договора с „Инерком”. Договорът между CEZ и компанията на Гинка Върбакова беше подписан на 23 февруари.
Въпреки това общественото внимание се съсредоточи до голяма степен върху чешкия премиер в оставка Бабиш и най-вече върху българския му колега Бойко Борисов. Последният се опасява, че ще загуби общественото доверие, тъй като неизвестната и непроверена „Инерком” ще получи контрол върху електроразпределителната мрежа, доставяща ток на 3 млн. души, пише Lidove Noviny.
Именно затова Борисов предложи държавата да поеме контрол върху „Инерком”. Това обаче ще е много сложен процес, заради който Върбакова отиде в Прага да преговаря.
„Потвърди се, че ситуацията около инвестициите на CEZ в Югоизточна Европа е изключително сложна в дългосрочен план. Тя започна с подозрения в Албания, продължава в България и се опасяват, че инвестицията няма да бъде успешна в Турция. Остава въпросът как CEZ ще се справи с привидно спокойната ситуация в Румъния”, коментира още Михал Шнобр. „Бизнес средата в България е още по-сложна, но ръководството на CEZ няма дългосрочна позиция”, добавя той.
По думите му в най-лоша ситуация в момента се намира чешката компания. „Сега сделката ще бъде ли под контрол? На каква цена? Как ще продължи компанията да прави бизнес в страна, в която съществуват такива фундаментални проблеми, а министър-председателят говори, че продажбата на активи на CEZ нанася атака срещу него”, казва той.