Четирите стъпала към финансовата свобода
Моделът на Пламен Кънчев за по-доброто лично управление на парите, с които всеки разполага

© ECONOMIC.BG / Личен архив
Най-доброто време да започнете по-добре да управлявате парите си беше вчера. Следващото най-добро време е сега, гласи известна сентенция. Затова преди да стане утре, ви срещаме с Пламен Кънчев, консултант в сферата на финансите и застраховането. Ето какъв е неговият модел за постигане на финансова стабилност:
Личните финанси, това са парите, с които си служим - получаваме някакъв доход, покриваме разходите си, придобиваме вещи, имоти, коли, ходим на почивка, харчим за определени неща, инвестираме... Подобно на грижата за здравето, има стъпки, които ни помагат да съществуваме в съвременната икономическа система. Всеки диша, храни се, живее и неправилните действия водят до съответни резултати. Същото е с финансовото ни здраве. В последните десетилетия обществото стана консуматорско, насочвани сме да харчим и да създаваме стандарт на живот, който може и да не отговаря на възможностите ни. Хората се превръщат в хамстери, които въртят колелото и колкото и бързо да бягат, и колкото и високи доходи да имат, нещо все не достига. Истинският проблем не е в това кой колко изкарва, а е в неумението парите да се управляват. Не е нужно човек да е свръхбогат, за да се чувства добре, а да има достатъчно, за да живее, както желае.
Финансовата свобода се постига с цел, която сме си поставили. Важно е пътят, по-който вървим към целта, да създава всички нужди и потребности, а не те да са самата цел. Някои хора си поставят за цел да придобият кола или апартамент. Ако живеят по начин, който им осигурява определени финансови резултати, те биха имали съответните придобивки. Осъзнаването на финансовата свобода и независимост означава човек да се освободи от жаждата да притежава, вместо това да се насочи да допринася и да върши добре своята работа, тогава парите стават естествен резултат от това взаимодействие. Както човек диша и издиша, без да мисли за това, така е и с парите - просто трябва да са научим
„да дишаме“ правилно
Погрешна е представата, че човек трябва да мисли как да управлява парите си, само ако разполага с по-голямо количество. Преди години бях IT специалист и едва когато достигнах много високо ниво на доходи, започнах да си задавам въпроса какво да правя с тях. Сега зная, че парите в нашия „портфейл“ имат различно предназначение и това изисква подходът ни към тях да е адекватен.
Четири са стъпките към финансова свобода. Първата, да се научим от приходите, които получаваме, да заделяме част за осигуряване на нашето спокойно бъдеще. Този ресурс служи да подсигурим основата, с него не покриваме разходи. Може да се използват съществуващите застрахователни продукти, сред които има и с инвестиционна компонента. Натрупването на средства месец след месец създава вътрешно успокоение и увереност. Добре е парите да генерират пари, но се тръгва от концепцията, че нямаме право да харчим точно тези пари.
Втората стъпка е воденето на
финансова отчетност
на постъпленията и разходите. Начинът ни на живот е съчетан с директни разходи всеки ден, има и съпътстващи разходи, които може да не са днес и този месец. Отчетността може да водим в електронна таблица, която да попълваме веднъж дневно. Чрез това усърдие и постоянство ще развием вътрешен усет по отношение на парите, който ще ни позволява да вземаме по-правилни решения за своите финанси. От ключово значение е да не се упрекваме за онова, което сме похарчили. Идеята е да се научим правилно да управляваме парите, а не да се ограничаваме. С тази отчетност се постига осъзнатост, спокойствие и финансова яснота. Воденето на такава таблица позволява да се прави анализ на цялостното финансово състояние, осъзнаваме какъв е действителният ни бюджет, какъв стил на живот водим, какво можем да си позволим.
Третата стъпка е свързана със
спестяванията
които са в три посоки. В едната е да осигурят буфер за непредвидени разходи, курсове, квалификация, ново място на живеене... С тях имаме гъвкавост и увереност за реорганизация. Над този буфер спестяванията служат за инвестиции в активи, които позволяват капиталът да работи за нас. Но може да насочим парите и към пасиви, които генерират още разходи, като жилище, кола, вила, яхта. Въпросът е това допълнително натоварване на нашия бюджет да не ни тежи. Правилното преподреждане на пасивите и активите може да превърне пасива в актив или пък активът да заработи по-добре. Човек, който има знанията, може да помогне за по-добрата експлоатация на активите.
Четвъртата стъпка е да направим така, че
приходът ни да расте
като станем по-производителни. Това означава самите ние, които сме своят най-голям актив, да започнем да носим по-високи доходи. Когато стабилизираме нивото си с първите три стъпки, тогава може да продължим да работим за увеличаване на нашата продуктивност. Тя може да е свързана с професионалното ни развитие и повишаване на уменията ни чрез книги, курсове, квалификации. Другото е да разширим познанията си като личностно израстване, което дава ширина на разбиранията ни. Така усвояваме концепции и принципи, чрез които може да повишим ефективността в работата си.
Активното прилагане на тези четири „стъпала“ помага да развием финансова свобода. Финансовите продукти и инструментите са част от тази система и когато ги ползваме по правилен начин, получаваме
добър резултат
Когато хората не разбират как работят определени инструменти, те няма да може чрез тях по най-добър начин да постигнат онова, което искат. При личните финанси няма един универсален ключ, основен инструмент са застрахователните продукти, които дават сигурност. Добър инструмент са инвестициите в компании, които имат потенциала да предоставят полезност за хората. Когато инвестираме в едно дърво, то може да даде много плодове, но когато то е малко или е все още семка, тогава и вложението е най-малко. След време, когато то израсне, ще имаме огромна възвръщаемост на парите си. Важно е да изберем дърво, за което има кой да се грижи и да го развие. В много случаи във финансовата система има безотговорност и не се мисли дали в дългосрочен план това ще е истински полезно.
Работата в посока лични финанси дава усещането, че хората държат по-здраво живота си и го направляват. Възможности има много. Въпросът е всеки да е постоянен и дисциплиниран, с доверие в процеса.
Текстът е част от бр. 126 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.