Чуждите капитали продължават да се изтеглят от България
За първите четири месеца на тази година дъщерните дружества са върнали на компаниите майки близо 400 млн. евро

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Потокът от преки чуждестранни инвестиции в България е положителен към април. Кумулативно за четири месеца в страната са влезли 188 млн. лв., отчетени от Българската народна банка като ПЧИ. Това е двойно увеличение спрямо резултата към март, но инвестициите изостават с 322 млн. евро спрямо съответстващите четири месеца на 2020 г.
Основно инвестициите в България продължават да са под формата на реинвестираната печалба. Тоест компаниите с над 50% чуждестранна собственост влагат спечеленото през предходната година в дружеството. Сумата за четирите месеца на тази година е 585.3 млн. евро.
Лошите новини идват от другите две категории инвестиции – създаването на дялов капитал и дълговите инструменти. И двете са отрицателни са силно отрицателни – съответно със 117 и 281 млн. евро. Това накратко означава, че чужди компании реално не правят нови инвестиции в страната, а дори напротив – те излизат от старите си. В същото време дъщерните дружества връщат огромни средства на компаниите майки в чужбина.
Дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества, както и постъпления/плащания по сделки с недвижими имоти в страната) е отрицателен и възлиза на 116.5 млн. евро за януари–април 2021 г. Той е по-малък с 69 млн. евро от този за януари–април 2020 г., който е отрицателен в размер на 47.5 млн. евро.
Реинвестиране на печалба (показваща дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е положителна и възлиза на 585.3 млн. евро, при положителна стойност от 469.4 млн. евро за януари–април 2020 г.
Нетният поток по подстатия „Дългови инструменти“ (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е отрицателен и възлиза на 280.9 млн. евро, при положителна стойност от 88.4 млн. евро за януари–април 2020 г.
Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за януари–април 2021 г. са от Нидерландия (218.5 млн. евро) и Франция (146.1 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци са към Обединеното Кралство (191.1 млн. евро) и Русия (145.2 млн. евро).