Държавите, в които и английската кралица не е стъпвала
Но вас нищо не ви спира да отидете

© ECONOMIC.BG / Twitter
Английската кралица Елизабет II вероятно е един от хората, обиколили най-много държави по света. Тя е посетила над 110 държави като част от служебните си задължения. За сравнение, статистиката сочи, че средният британец е пътувал до едва 7 държави в света, пише „Телеграф”.
Елизабет II е била на такива отдалечени и малки места като Вануату, островите Кук, Търкс и Кайкос, Антигуа и Барбуда, Барбадос, Белиз, Гренада, Ангила, Йемен, Кирибати... и още много други екзотични места. Разбира се, не на почивка, а по работа.
Но, колкото и да ви се струва необичайно, има определени държави, където и самата кралица не е стъпвала. По различни, и все разбираеми причини.
Така че ако сте били там, или решите да отидете – ето един повод да се похвалите с нещо, с което и самата кралица не може.
Вижте списъка:
Аржентина (и още държави от Южна Америка)
По очевидни причини (военният конфликт между двете страни за Фолкландските острови) кралицата никога не е посещавала Аржентина (въпреки че принц Филип е посещавал страната сам през 1962 г.).
Кралицата не е стъпвала също и в други южноамерикански държави като Перу, Колумбия, Еквадор, Уругвай, Боливия, Венецуела, Суринам, Парагвай и Френска Гвиана.
Гърция
Кралицата посещава Гърция през 1950 г., преди да стане кралица, но никога не е правила държавно посещение в страната. Това е интересен пропуск, особено предвид факта, че съпругът й е гръцки принц, роден в Корфу. Въпреки това, както зрителите на "Короната" знаят, отношенията му със страната са слаби. Бащата на принц Филип, принц Андрей, бил изправен на съд през 1922 г. след гръцкото военно поражение, почти екзекутиран, а цялото семейство - включително бебето Филип - било принудено да замине в изгнание. Херцогът на Единбург се е връщал в Гърция от време на време, но винаги сам.
Коста Рика (и още страни от Централна Америка)
Както и в Южна Америка, има няколко колониални връзки между Великобритания и Централна Америка - Белиз и части от карибските брегове на Никарагуа и Хондурас.
Това обяснява защо кралицата не е посещавала Коста Рика, най-щастливата страна в света и рай за любителите на дивата природа.
Не е била също и в Панама, Никарагуа, Хондурас, Гватемала или Ел Салвадор.
Израел (и други страни в Близкия Изток)
Има очевидни причини, поради които нито Израел, нито палестинските територии са приветствали кралицата. Сигурността е основната причина. Министерството на външните работи трябва да одобри всички държавни посещения, а съветите му за обикновените пътници в региона, да не говорим за най-известните, са пълни с предупреждения и предупреждения. Освен това, има дипломатическа чувствителност към посещения в Ерусалим, който както израелците, така и палестинците смятат за столица. Кралицата винаги държи да избягва горещите политически теми.
Други страни от Близкия изток, които кралицата не е посещавала, са Ирак, Сирия (както опасни за посещение, според външно министерство), и Ливан.
Албания, България (и други източноевропейски държави)
Голяма част от Европа все още не се е радвала на държавна визита от кралицата, предимно малки страни и бивши членове на съветския блок. Ако сте били в Албания, една от най-добре пазените туристически тайни в Европа (и според някои, съперник на брега на Амалфи), Лихтенщайн, Андора, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Молдова, Армения, Грузия или Монако, можете да се похвалите, че сте били на места, където и кралицата не е стъпвала. Косово също не е посетена от нея - до голяма степен, защото не съществува преди 2008 г., а и до днес не е призната от редица страни.
Кралицата не е била в държави като Хърватия или Сърбия, но е посещавала Дубровник, Белград и Загреб, през 1972 г. като гост на Тито (тогава в границите на Югославия).
Куба (и Карибския регион)
Повечето страни от Карибите са отметнати в списъка на кралицата, но не всички. Френските отвъдморски територии Гваделупа и Мартиника, например. Американските Вирджински острови и Пуерто Рико. Хаити и Доминиканската република. И също така - Куба. Отново, политическите съображения и съображенията за сигурност играят роля.
Сао Томе и Принсипи (и други Африка)
Когато става дума за Африка и Индийския океан, повечето настоящи или бивши членове на Британската общност са домакинствали визита на британския държавен глава. Южна Африка, Замбия, Зимбабве, Мозамбик, Кения, Гамбия, Гана, Намибия, Нигерия, Сейшелските острови, Малави, Уганда, Сиера Леоне, Мавриций и Танзания.
Но няколко държави не са в този списък - а именно Руанда, Камерун и Лесото.
Кралицата никога не е посещавала и Египет - вероятно пропуск, който би могъл да се дължи на загрижеността за сигурността и Суецката криза от 1956 г.
Други дестинации, които Кралицата не е посещавала, са Либия, Мавритания, Сенегал, Мали, Гвинея, Гвинея Бисау, Бряг на слоновата кост, Буркина Фасо, Чад, Кабо Верде, Коморски острови, Централноафриканска република, Габон, Конго, ДР Конго, Ангола, Бурунди, Свазиленд, Джибути, Сомалия, Того, Бенин, Екваториална Гвинея, Южен Судан, Еритрея, Майот и ... Сао Томе и Принсипи. А също и Мадагаскар.
Монголия (и още в Азия)
Най-малко населената държава в света е една от 16-те азиатски страни, които никога не са приветствали кралицата (другите са Бутан, Узбекистан, Казахстан, Туркменистан, Афганистан, Таджикистан, Киргизстан, Азербайджан, Мианмар, Виетнам, Камбоджа, Филипините, Източен Тимор, Северна Корея – очевидно защо - и Лаос).
Палау ( и още в Южния Пасифик)
Кралицата е обиколила по-голямата част Южния Пасифик (южната част на Тихия океан). Кралската яхта Britannia, изведена от експлоатация през 1997 г., й позволяваше да следи отблизо тези далечни кътчета на света (за повечето обикновени пътници, пътуването е с круизен кораб). Но има четири липсващи парчета в този пъзел: Ниуе, Маршалските острови, Микронезия и Палау.