ДБ предлага закриване на Държавната петролна компания
Според формацията така може да бъдат спасени до 50 млн. лв.

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
„Демократична България“ предлага законодателни промени, с които да бъде закрита и без това неработещата Държавна петролна компания. На хартия тя бе създадена през март тази година, бе определено ръководство и бе назначен административен персонал. Сега партията на Христо Иванов внесе промени в Закона за държавните резерви и военновременните запаси, като част от който бе замислена тази държавна структура.
Петролната компания бе създадена по предложение на финансовия министър Владислав Горанов и икономическия Емил Караниколов с цел да се намесва в пазара на горива и да се бори с монопола там. Обещанията на тогавашното правителство бяха първите от общо 100 планирани държавни бензиностанции да отворят врати през март 2021 г.
Нищо такова не се случи, но беше назначен Борд на директорите и над 30 човека персонал, които ни струват всеки месец стотици хиляди левове. Именно този абсолютно ненужен разход искаме да спрем“, коментира един от вносителите на предложението Владислав Панев, съпредседател на „Зелено движение“, част от „Демократична България“, цитиран от организацията си.
Реално Държавната петролна компания бе вписана в Търговския регистър през март тази година, а за неин директор бе назначен Паун Илчев, бивш председател на Българския институт по метрология. С какво точно се занимава в момента компанията не е ясно, а от „Демократична България“ обръщат внимание, че нищо от намеренията на бившето правителство не се е случило.
По думите на Панев с ликвидирането на компанията може да бъде „спасена“ по-голямата част от капитала на ѝ в размер на 50 млн. лв., „като бъдат върнати в държавния бюджет, за да се използват за много по-приоритетни обществени проекти“.
Панев посочва, че парите могат да послужат за належащи приоритетни проекти, като националната детска болница, за покриването на цялата страна със зарядни станции за електромобили или просто за попълване на фискалния резерв във време на висока инфлация.
В края на юли и министърът на икономиката Кирил Петков коментира, че би закрил тази компания с аргумента, че не разбира защо тя трябва да съществува. Тогава каза и че ако зависи от него, ще направи ревизия на държавния резерв и реформа в него, така че да има по-чести търгове за гориво, в които да участват повече компании, а „не само две - три, както е сега“.