Депутатите искат Сметната палата да направи одит на НДК
Дебатите относно работата на комисията вдигна напрежението в парламента

Депутатите приеха Доклада за дейността на Временната комисия за
установяване на фактите и обстоятелствата при разходването на средства в НДК.
Народните представители от комисията препоръчват на Сметната палата да включи в годишната си програма за 2018 г. одит за финансовото управление на НДК за периода 2015-2017 г. Целта на одита е да анализира цялостната дейност на НДК и да провери начина на управление и усвояване на ресурсите.
Докладът от работата на комисията, която бе създадена по предложение на БСП, бе приет с 105 гласа "за" и 91 "против". 5 заседания проведоха депутатате в рамките на два месеца.
След като изслушаха четирима министри, сред които трима настоящи и един бивш, депутатите смятат, че са налице съмнения за извършени нарушения, но по този въпрос следва да се произнесат компетентните органи. До тези изводи народните представители стигнаха и като чуха обясненията на бившето и настоящото ръководство на НДК. Единствено подсъдимият бивш директор Мирослав Боршош не се яви в временната комисия.
Докладът на комисията за дейността й бе приет на заседание на 25 юли. Тогава „за“ гласуваха от ГЕРБ, а БСП и ДПС не го подкрепиха. Парламентът отхвърли предложението на БСП срокът на работа на комисията, да бъде удължен до края на септември, което беше предшествано от горещ дебат в зала.
Според левицата от аргументите за удължаване на срока на работата на Комисията за НДК е, че от ГЕРБ отказаха да поканят премиера Борисов на заседанията й. Депутътат Жельо Бойчев заяви, че на членовете на Комисията не им е бил предоставен докладът, който на 14 юни министър-председателят със своя заповед е възложил на Главния инспекторат към МС, за да провери дейността на НДК до месец юни 2017 г.
„Стана ясно, че е имало смисъл от работата на тази комисия. Какво успя да установи тя? От преведените 17 млн. лв. с решение на Министерски съвет за адаптиране сградата на НДК за нуждите на българското председателство 3.5 млн. лв. са похарчени нецелесъобразно или по-точно казано не за нуждите на българското председателство“, коментира Бойчев, цитиран от Фокус. Той смята, че проведените обществени поръчки за НДК са опорочени. Изводът е направен от доклада на външния одитор, назначен от министър Лиляна Павлова.
Диана Йорданова, председател на временната комисия обърна внимание върху внушенията, направени от колегите й от БСП. Тя посочи, че от предоставените документи става ясно, че въпросните 3 млн. лв. са изхарчени за други разходи и посочи, че одобрението на извънредните разходи е станало по времето на Деница Златева. Йорданова изтъкна още един факт, че одиторите са изразили съмнение дали посочените цифри отговарят на действителното състояние.
Депутатът Велислава Кръстеве пък определи работата на Комисията за НДК като на Христофор Колумб, който не знаел къде отива, като стигнал не знаел къде се намира, а като се върнал не знаел къде е бил. По думите й очевидно и за най-незаинтересования от това, което се случва в парламента става ясно, че пускането на голямата плътна завеса върху онова, което се е случило в НДК е слабичко изпълнение. Тя цитира актьорът Константин Станиславски, че когато в началото на представлението на стената виси пушка, тя непременно ще гръмне до края му. „Няма как да избягате от истината за НДК, колкото и да се опитвате да го направите“, каза Кръстева.
Ако сте харесали статията, можете да се абонирате на нашата страница във Facebook или да използвате нашия RSS фийд, за да не пропуснете нищо интересно от Economic.bg.