Депутатите одобриха първите милиарди за строителството на 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“
Народните представители одобриха ускорен график за изграждането на новите мощности, като дори поставиха краен срок на независимия ядрен регулатор

© ECONOMIC.BG / БТА
Измежду физическите и вербални сблъсъците в парламента депутатите приеха ускорен график за изграждане на 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“ по американска технология. Проектът на решение беше прочетен от председателя на енергийна комисия Делян Добрев от място, тъй като достъпът до трибуната бе блокиран от депутатите на проруската партия „Възраждане“.
Проекторешението е внесено преди седмица от Бойко Борисов, Делян Добрев, Кирил Петкова и Делян Пеевски и с него се задължава Българският енергиен холдинг (БЕХ) да увеличи капитала на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ с 1.5 млрд. лв.
В мотивите е записано, че БЕХ разполага с финансовия ресурс, а целта е с парите да бъде финансиран следващият етап от инвестиционното намерение – възлагането на договор за изготвяне на инженеринга и техническия проект.
Записано е, че бъдещите приходи от продажбата на готовото оборудване за АЕЦ „Белене“ задължително трябва да бъдат вложени в новия ядрен проект (VII и VIII блок).
До 31 март Министерският съвет трябва да предприеме действия за изпълнение на решението на Народното събрание за стартиране на необходимите процедури за изграждането на 8-ми блок.
С проекта на решение депутатите въвеждат и ускорен график, в който да се реализира проектът. В него е записано, че до края на годината предстои преструктуриране в „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“, както и разговори с потенциални строителни фирми и създаването на критерии за избор на предпочитана строителна фирма. Всъщност, тази точка вече е изпълнена, тъй като американската Westinghouse подписа споразумения с 5 български компании, които да се включат като подизпълнители в бъдещата му реализация.
До края на 2025 г. трябва да бъде взето окончателно инвестиционно решение (FID), след което да бъде сключен договор за доставка на оборудването.
В план-графика е предвидено през 2026 г. в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) да бъде внесено искане за одобрение на техническия проект и отчета за безопасността. Като предположение в него обаче е записано, че независимият ядрен регулатор ще направи това за максимум 18 месеца.
Разрешението за строителство се очаква до средата на 2029 г.,а въвеждането в крайна търговска експлоатация в края на 2034 г.