Депутатите приеха набързо в комисия извънредния бюджетен закон
По-високата минимална заплата вероятно ще започне да действа чак от 1 април

© ECONOMIC.BG / БТА
Депутатите от три парламентарни комисии приеха извънредния законопроект на правителството, който урежда ситуацията, в която изпадна държавата за първи път в съвременната си история – да започне годината без бюджет. Нормативният акт е необходим, тъй като определени точки от Бюджет 2021 трябва да бъдат изрично удължени до края на март. Очакванията са бюджетът за 2022 г. да бъде приет през февруари.
Одобреният от комисиите днес законопроект удължава до 31 март разпоредби от законите за държавния, здравния и социалния бюджети, които според Закона за държавния бюджет за 2021 г. изрично действат само до края на съответната година. В това число влизат различни социални плащания, като размерът на месечната помощ за отглеждане на дете, на еднократната помощ при бременност и раждане на дете и други. Със сега одобрения законопроект се регламентират парите за медиците „на първа линия“, които иначе не биха получили допълнителните си възнаграждения в условията на извънредна епидемична обстановка. Записано е още, че БНТ и БНР ще продължат да получават субсидии и през 2022 г.
Предложеният от правителството закон допълва Закона за публичните финанси, където е записано, че държавата събира приходи по вече установен начин, а разходите се извършват в размер не по-голям от този за същия период на предходната година и до размера на пocтъпилитe пpиxoди.
Законопроектът не бе одобрен само от ГЕРБ и ДПС, които акцентираха върху безпрецедентната ситуация на 10 януари да не е приет нов бюджет. Хасан Адемов от ДПС дори разкритикува кабинета, че не прие предложената рамка на служебното правителство.
Предвид че законопроектът е извънреден, депутатите забързаха окончателното му приемане, като се възползват от специален текст от правилника на Народното събрание, за да мине на първо четене в зала още утре, 12 януари. Парламентарните групи пък ще разполагат само с три дни за предложения между двете четения.
Кога се вдига минималната заплата?
Финансовият министър Асен Василев бе представен в парламента от своя заместник Росица Велкова, тъй като се е самоизолирал след срещата на консултативния съвет при президента в понеделник.
След два пъти зададен въпрос от депутата от ГЕРБ Красимир Вълчев, Велкова разкри, че разчетите за увеличаването на минималната заплата и някои други възнаграждения, като заплатите на учителите, са заложени от 1 април, а не със задна дата – от 1 януари.
Над 1 млн. пенсионери са ощетени
Малко над 1 млн. пенсионери са получили по-ниски суми през януари спрямо месец по-рано, което се дължи на преизчислението на пенсиите и влизането в сила на новите добавки от 60 лв. Това стана ясно по време на извънредната социална комисия в парламента, на която присъства и председателят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов.
При всички 1 068 000 души намалената COVID добавка от 120 на 60 лв. не е била компенсирана чрез индексацията на пенсиите. Всички тези пенсионери ще получат компенсация за намалението с пенсиите през февруари. Това означава, че тогава ще бъдат изплатени компенсации за два месеца.
Според сметките на НОИ на месец това ще струва на бюджета 17 млн. лв., а средствата ще дойдат от бюджета на Държавното обществено осигуряване.