До март държавата ще бъде на минус с над 3 млрд. лева
Редовният кабинет ще пълни „дупката“ в хазната с мерки срещу сивата икономика

© ECONOMIC.BG / БТА
Бюджетният дефицит, който се очаква да се формира по държавната финансова сметка, ще достигне 3.6 млрд. лв. до края на първото тримесечие на тази година. Такива данни представи финансовият министър Теменужка Петкова по време на днешното заседание на Съвета за съвместно управление на новосформираната коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН, подкрепена от ДПС-Доган.
Анализът на МФ е базиран на „разчетите за обичайните разходи и трансфери, необходими за нормалното функциониране на системите в държавата“, заяви ресорният министър, цитирана в публикация на фейсбук страницата на ГЕРБ. Според него общо оформящият се дефицит до края на март ще е 3.6 млрд. лв. За сравнение – общият дефицит за 2024 г. бе в размер на 6.1 млрд. лв.
Приходите за месец януари ще са близо 3.6 млрд. лв., а обичайните разходи и трансфери биха били над 4 млрд. лв. Това формира дефицит по държавния бюджет от 407 млн. лв. За месец февруари приходите са 2.2 млрд. лв. при размер на разходите 4 млрд. лв., дефицитът е около 1.7 млрд. лв. За месец март приходите са над 3 млрд. лв., а разходите и трансферите ще са 4.5 млрд. лв., поради което дефицитът ще бъде в размер на близо 1.5 млрд. лв.“, обясни Петкова.
Тя отново увери, че в срок до 14 февруари редовният кабинет ще внесе нов проектозакон за държавния бюджет за 2025 г., както и за бюджетите на общественото осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса.
Справянето със сивата икономика става приоритет
В своята публикация от ГЕРБ посочват, че за да може „държавата да функционира нормално“ в следващите месеци до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г.“, по време на съвета са били обсъдени и варианти за покриването на разходите за януари.
Съветът е дискутирал и възможни мерки за борба със сивата икономика, които евентуално да бъдат заложени в Бюджет 2025. Две от тях бяха споменати по-рано днес от председателя на парламентарната бюджетна комисия и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
Едната е да се сложат GPS устройства на всички товарни автомобили с тегло над 3.5 тона.
Друга е в бензиностанциите да се записват номерата на автомобилите, които зареждат гориво, а очакваният ефект от това е 250 млн. лв. Оказва се, че в практиката от Националната агенция за приходите (НАП) е установено, че при някои бензиностанции бележките от деня – от физически лица – се пазят и накрая се издава фактура за фирма, която има нужда от нея, но без реално да е зареждала на колонките.
От Съвета са категорични, че няма да се режат заплати в публичния сектор или социални плащания, както и че няма да бъдат вдигани данъците.