Домусчиев: Ръководството на ТЕЦ „Марица изток 2“ от години манипулира пазара
Държавната електроцентрала не пуска блоковете си на пълен капацитет и държи много от тях в планов ремонт през лятото

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Цената на електроенергията на сегмент „Ден напред“ на Българската енергийна борса отново е най-висока в ЕС, с изключение на Гърция. По данни от платформата Energy Live, публикувани от председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, днес са търгувани цени с доставка утре при нива от над 145 евро за мегаватчас.
За сравнение, в Германия, Австрия и Франция цената е 100 евро. А в Полша, чиято енергетика в огромната част зависи от въглищата, цената на свободния пазар е 87 евро. В Гърция, която в момента е обхваната от тежка гореща вълна, цената е съвсем малко над българската – 151.2 евро за мегаватчас.
И за утре сме с най-скъпия ток! С близо 50% по-скъп от борсите в Германия и Франция! Така ще е, докато ръководството на ТЕЦ „Марица изток 2“ пуска блокове, но не на пълен капацитет, и държи винаги 3 или 4 блок в „планов“ ремонт. Тези разбойници години наред манипулират пазара и енергийната мафия си пълни джоба за сметка на индустрията и на домакинствата“, пише Домусчиев в профила си във Facebook.
Той дава пример с частните ТЕЦ-ове в Маришкия басейн, които работят на пълен капацитет и няма планови ремонти в средата на лятото, когато се очаква голямо потребление заради жегите.
„ЕСО вече години наред се мотаят с присъединяването ни към Западна Европа (защо да си купуваме ток от Германия?), но за сметка на това бързаха да подпишат присъединяване с Гърция (защо Италия си намери причина да отложи присъединяването си с Гърция?!)“, пише Домусчиев. „И при това работодателите писмено ги предупредихме. Това, ако не е безхаберие и корупция в тежка форма, то какво е? А министърът на енергетиката, на който никой не му запомни името, къде е? Или му е сложно да вдене, или…“
Припомняме, че българският пазар на ток се присъедини към Италия и Гърция на 11 май. Няколко дни по-рано работодателските организации изпратиха писмо до тогавашните министри на енергетиката и икономиката – Теменужка Петкова и Лъчезар Борисов, с което ги призоваха да отложат присъединяването, именно защото очакваха цената на тока да скочи. Тогавашните управляващи обаче отказаха.