Дончев: Много българи все още са офлайн
Според вицепремиера сегашният икономически модел е изчерпан, бъдещето е в цифровизацията

~ 2 мин.
Настоящият икономически модел е изчерпан и предстои трансформация, чийто гръбнак е цифровизацията. Парадоксът обаче е, че колкото по-бързо се дигитализираме, толкова по-голяма е опасността от маргинализация на голяма част от обществото. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев при откриването на конференцията „Дигитализацията като следващ двигател на растежа на България и Централна и Източна Европа”.
Обръщайки внимание, че голяма част от българите са все още офлайн, Дончев даде пример с идеята за премахване на гишетата и електронизирането на администрацията. Въпреки че подкрепя този процес, той все пак смята, че ако това се случи рязко, много хора ще бъдат лишени от достъп до информация, тъй като не са подготвени за новите реалности.
Образованието е ключ към включването на повече хора в съвременния живот, но изискванията на средата и бъдещето са по-големи от „калъпа на сегашната ни система”, смята Дончев. Той изтъкна още, че дигитализацията не е само IT секторът, а е явление, което ще засегне целия бизнес - от малката сладкарница, която ще получи възможност за електронна система за доставки например, до голямата фабрика, чието производство ще се роботизира.
Вицепремиерът засегна и идеята за е-демокрация, която предполага овластяването на обикновените хората да участват във вземането на решения. Дончев даде пример с преценката за това откъде да мине голяма улица. Според него това поставя въпроса, че ако от уравнението се изключат инженерите, изборът би бил взет от мнозинството, на което обаче му липсва експертизата за такива решения. “Има предизвикателства, за които драстично не сме готови”, изтъкна той и добави, че има нужда от преосмисляне на цялостната система, тъй като освен хората нито конституциите, нито останалите закони са пригодени към такова бъдеще.
„Успоредно с напредъка трябва да се разсъждава и за обществените дисбаланси”, убеден е Томислав Дончев. Той също така смята, че социалните трусове не са на национален феномен и едва ли има държава, която да мисли особено авангардно по тези въпроси.
Вицепремиерът все пак е оптимист за бъдещето на България, що се отнася до дигитализацията на икономиката. Имаме всички шансове за успех, но той трябва да дойде чрез синхронизация между частния и публичния сектор.