Две големи банки не издържаха вторите тестове на Фед
Други три ще трябва да коригират плановете си за разпределение на печалбата
Две от тридесет и една най-големи банки в САЩ не успяха да преминат успешно втория кръг стрес-тестове на Федералния резерв, пише Bloomberg. Това са местните подразделения на Deutsche Bank – Deutsche Bank Trust, и Santander – Santander Holdings USA.
След като през изминалата седмица всички 31 финансови институции, включени в проверките издържаха капиталовите критерии, вчера централната банка обяви резултатите, касаещи възможността на банките да разпределят печалбите си. Обект на изследване бяха плановете им да изплащат дивиденти и да купуват обратно акции, без това да предизвиква опасност за капиталовата им стабилност при различни негативни икономически сценарии. На неиздържалите Фед може да наложи ограничения за управлението на печалбите и да изиска промени във вътрешната политика.
Три банки пък ще трябва да коригират първоначалните си планове – JPMorgan Chase, Goldman Sachs и Morgan Stanley. При първата съществува опасност за адекватността на капитала от първи ред, докато при следващите се добавят и проблеми при рисковопретеглените капиталови съотношения. Bank of America преминава тестовете с условието да укрепи вътрешните си процедури и да подаде отново плана си за управление на капитала.
Безусловно издържали са останалите 25 институции. Само една година, след като се провали на стрес тестовете, Citigroup регистрира най-високите резултати от топ щатските банки. Главният изпълнителен директор Майкъл Корбат заложи на карта позицията си и инвестира 180 млн. щатски долара за подобряване на вътрешната система на банката. По негово настояване, ветеранът директор с добри взаимоотношения с регулатора – Юджин Макюейд, отложи пенсионирането си, за да наблюдава изготвянето и подаването на необходимите документи и планове.
Банката трябваше да ограничи разпределянето на печалби до 1 цент за акция през изминалата година, но след добрите резултати инвеститорите ще получават 60 пъти повече всяко тримесечие. Най-сериозен общ обем на планирания дивидент имат Wells Fargo и JPMorgan, въпреки че ръстът му изостава от средния за групата най-големи банки. Всички „получили зелена светлина“ ще разпределят близо 60% от прогнозираните си печалби през следващите пет тримесечия.
В най-лошите допускани за банките условия, основните фондови индекси се понижават с 60%, цените на жилищния пазар –с 25%, а безработицата надхвърля 10%. Резултатите от първия кръг показаха, че той може да донесе общи загуби на изследваните 31 банки за 490 млрд. щатски долара, което е с 11 млрд. долара под изчисленията за 30 институции през изминалата година.