ЕЦБ реши да остави лихвите без промяна
Това е първата пауза за тази година, в която основната ставка беше свалена до 2%

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейската централна банка (ЕЦБ) запази лихвените си проценти без промяна на фона на голямата икономическа несигурност. Европейският съюз търси начин да договори търговско споразумение със САЩ преди края на месеца и да избегне заплахата на Тръмп за въвеждане на допълнителни мита за европейския внос, пише CNBC.
Припомняме, че на всяко от четирите си заседания досега тази година ЕЦБ намали лихвените проценти – ключовото депозитно улеснение беше свалено от 3% през януари до 2% през юни. Миналата година лихвата беше дори 4%.
Средата остава изключително несигурна, особено поради търговските спорове“, се казва в изявление на ЕЦБ. От там добавят, че перспективите за инфлацията и икономическия растеж, заложени през юни, остават подкрепени от последните макро данни.
Годишната инфлация в еврозоната достигна целта от 2% миналия месец, а търговците очакваха задържане през юли – до голяма степен поради геополитическа нестабилност. САЩ са най-големият двустранен търговски и инвестиционен партньор на ЕС, а 27-членният блок е изнесъл стоки на стойност 503 милиарда евро за Щатите миналата година.
Към четвъртък бъдещето на тези търговски отношения все още е неясно, като една от възможностите е 15% базова тарифна ставка за целия внос от ЕС в САЩ, заедно с ответни мерки от страна на ЕС.
Длъжностни лица от ЕЦБ от известно време намекваха, че работата им по намаляване на инфлацията е почти приключила, тъй като се търси така нареченото „неутрално“ ниво, при което лихвите не стимулират, но и не ограничават растежа. Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн заяви пред CNBC по-рано този месец, че „последният цикъл е приключил, намалявайки инфлацията“, но и че ще се внимава за всякакви промени в средносрочните перспективи.
Рискове за растеж, „наклонени надолу“
На пресконференция след решението президентът на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че икономиката на еврозоната се е представила по-добре от очакваното през първото тримесечие. Това се дължи отчасти на предварителното натрупване на запаси преди очакваните увеличения на митата, но също така и на по-силното частно потребление и инвестиции, нарастващите реални доходи и по-лесните условия за финансиране, каза тя.
Подчертавайки настоящите нива на несигурност в прогнозите, Лагард заяви, че рисковете за растежа са „наклонени надолу“, като ескалацията на търговското напрежение потенциално може да намали износа, инвестициите и потреблението, както и да окаже натиск върху настроенията на бизнеса и домакинствата.
Обратно, бързото справяне с търговското напрежение, заедно с по-високите европейски разходи за отбрана и инфраструктура, биха могли да стимулират растежа повече от прогнозираното, каза тя.
Лагард отбеляза в четвъртък, че по-силното евро може „да намали инфлацията повече от очакваното“ и че по-високите световни мита биха могли едновременно да забавят покачването на цените, ако страните със свръхкапацитет пренасочат износа си към еврозоната.
Тя обаче отново подчерта, че ЕЦБ наблюдава обратен сценарий, при който фрагментираните вериги на доставки ограничават вътрешната икономика и повишават цените в световен мащаб. По-високите фискални разходи и екстремните метеорологични събития също рискуват да доведат до покачване на инфлацията, каза тя, описвайки настоящата ситуация като „изчакване и наблюдение“.
Всички опции са възможни
Еврото остава колебливо след решението на ЕЦБ, търгувайки се с около 0.15% по-ниско спрямо щатския долар към 17 ч. българско време на ниво 1.175 долара. Това все още е над цената от около 1.026 долара в началото на годината, когато инвеститорите като цяло се отдръпнаха от долара поради политическа и фискална несигурност.
Може да видим още едно намаление на лихвите по-късно тази година, но ЕЦБ чака да види дали заплахата от налагане на американски мита от 30% върху стоки от ЕС от 1 август може да бъде избегната“, каза в четвъртък Джо Нелис, икономически съветник в счетоводната компания MHA.
„Ако преди това не бъде постигнато търговско споразумение между САЩ и ЕС, ЕЦБ може отново да помисли за намаляване на лихвите през септември, за да противодейства на пречките пред икономическия растеж, които митата ще създадат.“
Марк Уол, главен европейски икономист в Deutsche Bank, заяви, че ЕЦБ ще остави всички опции на масата, което дори може да означава повишаване на лихвите.
Ако несигурността около търговията отшуми, комбинацията от устойчива икономика и значително фискално облекчаване в крайна сметка ще се превърне в риск от инфлацията. Пазарите не са далеч от това да пренасочат фокуса си от последното намаление към първото увеличение“, каза Уол.