Държавата е напът да разплете ключов 5G възел
Мобилните оператори ще си делят честоти с военните
Държавата прави крачка към разплитането на възел, който отдавна пречи на пълноценното разгръщане на 5G мрежите в България. Министерският съвет обяви, че мобилните оператори и Военновъздушните сили ще използват съвместно радиочестотите в обхвати 700 МНz и 800 MHz. Ходът идва след дългогодишно отлагане на освобождаването на въпросните спектри.
Тези честоти обаче са от съществено значение за разгръщането на мобилните мрежи от ново поколение – определени като такива и в контекста на хармонизираните правила на Европейския съюз. Телекомите отдавна настояваха за освобождаването на честотите от военните, но двата спектъра стоят блокирани вероятно заради работещата на тях апаратура на самолетите настоящите самолети МиГ-29 и Су-25.
Така временно решение бе потърсено именно в съвместното използване на честотите от военните и телекомите. Проектът за това ще бъде реализиран със средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
Междувременно предоставяйки тези честоти за първи път за използване за граждански нужди, държавата си гарантира и бъдещи постъпления в бюджета. Разпределянето на спектрите от 700 MHz и 800 MHz между телекомите ще донесе в централната хазна приходи от еднократните такси за получаване на лиценз от операторите и от годишните такива през следващите 15-20 години.
Предстои изработване на процедура на комуникация и оповестяване между дежурните центрове на ВВС и телекомуникационните компании. Електронните съобщителни услуги ще се предоставят при определяне на временни ограничения в определени зони“, се казва в съобщението на правителствената пресслужба.
Припомняме, че Комисията за регулиране на съобщенията проведе през миналата година консултации с компаниите по въпросите за разпределянето на честотния ресурс. Тогава трите мобилни оператора настояха и за отстъпки при таксите за закупуване на лиценз, а няколко месеца по-късно държавата удовлетвори желанието им. С мотива, че така ще стимулира инвестициите в 5G, служебният кабинет намали еднократните такси за честоти с 40%.
Междувременно стана ясно, че Военновъздушните сили и телекомите са успели да проведат тестове за съвместно използване на честотни ленти.
„Ускореното разгръщане и надграждане на 5G мрежите в България зависи изцяло от предоставянето за ползване на радиочестотен спектър в обхвати 700 MHz и 800 MHz, което в България вече е забавено“, отбелязват и от КРС в свое тановище, припомняйки, че страната ни е една от малкото в ЕС, които все още не са разпределили двата спектъра.
Това забавяне, както и световната CODIV-19 пандемия и последвалата икономическа криза, рефлектира върху разгръщането и надграждането на мрежите, поради повишените цени на оборудването, необходимо за изграждането на 5G мрежи.“
Сегашното съобщение на МС съвпада с публикуването на първия доклад State of the Digital Decade 2030 на Европейската комисия, който разглежда напредъка на държавите членки по изпълнението на целите на „Цифровото десетилетие“ на ЕС. В него на България се обръща изрично внимание, че трябва да ускори въвеждането на 5G.
Защо всъщност са толкова важни спектрите 700 MHz и 800 MHz?
700 MHz е сред най-нискочестотните ленти на 5G, докато честотите на 4G обикновено са между 700 и 2500 MHz. Високочестотните ленти предлагат по-високи скорости, но са ограничени от по-малка зона на покритие. Обратно, нискочестотните ленти предлагат сравнително по-ниски скорости, но по-широка зона на покритие – т.е. вълните в този спектър са по-дълги и с една базова станция може да се покрие по-голяма територия.