Джаджи от вълшебните приказки
Летящите килимчета и бързоходните ботуши днес са действителност и могат да превърнат всеки в супергерой

© ECONOMIC.BG / ARCA Space Corporation
Летящото килимче днес е ховърборд
Летящи килими, бързоходни ботуши, шапка невидимка и летящи сандали - тези вълшебни средства за придвижване надминават дори най-смелите фантазии на Илон Мъск. Но не си мислете, че тези атрибути оживяват само в приказките за вълшебства и ги използват единствено приказните герои. Сигурно никога до сега не ви е минавало през ум колко естествено е било за хората в далечното минало да коментират средството за придвижване, наречено от тях „летящ килим“. Почти митологизираното превозно средство се е радвало на голяма популярност не само в арабския, но и във френския и славянския фолклор. В по-съвременни варианти вълшебните предмети, използвани от приказните герои, са предмети шир-потреба от ежедневието на героите от фантастичните филми. И не само за тях.
Цар Соломон от Израел е първата известна историческа фигура, свързана с магическите летящи килими. Легендата за първи път е записана през 13-и век от еврейския книжовник Исаак Бен Шерира. Твърди се, че тази история е съставена от две древни творби, които оттогава са били изгубени. Версиите как вълшебният предмет е попаднал в царските ръце, са две. В първата дарителят е жена - влюбената в царя Савска царица, която събрала в Багдад всички налични в света мъдреци със заръката да изобретят невиждан подарък за любимия й цар Соломон. От своя страна, царят бил твърде зает с изграждането на Соломоновия храм в Ерусалим и пропуснал да обърне необходимото внимание на екстравагантния подарък, като го оставил на благоволението на своите придворни.След като научила това, кралица Шеба била толкова разстроена, че наложила забрана и забрава върху високотехнологичното изобретение. Във втората версия най-мъдрият от царете в приказките получил иновативното превозно средство като дар лично от Бог.
Втората историческа личност, която е имала досег с вълшебния предмет, е Чингис хан, който през 1226 г. опустошава множество градове в Централна Азия. Сред плячката си монголите открили летящи килими, а когато един затворник им казал, че те са по-подвижни от понито на степите (богохулство за монголските уши), великият хан го обезглавил и направил от черепа му чаша. С това прибързано действие на Ченгис хан следите на вълшебния предмет се загубват за следващите поколения и столетия. Но историята познава и други „ключови ездачи на килими“, сред които са Баба Яга и Иванушка Глупака. В по-съвременния фолклор за Хари Потър и героите в два от филмите „Завръщане в бъдещето“ летящата платформа е сред знаковите атрибути. Интересен факт е, че това вълшебно (високотехнологично) превозно средство, чието конструиране е останало в мъглата на времето, набра скорост и стана притежание на много наши съвременници. Ховърбордът (или гироскутерът) навлезе в съвременната поп-култура и може да бъде купен на цена около 200 лв. Разбира се, първият масов производител на превозното средство е ситуиран в източната част на планетата – Китай. Не толкова масово е изобретението на базираната в Ню Мексико компания ARCA Space Corporation. Изобретената от тях летяща платформа е с мощност от 272 конски сили и 203 000-ватова батерия, като развива скорост до 20 км/ч. Цената на дребно на съвременното летящо килимче е 19 900 долара.
И както магията на приказките разказва за следващия вълшебен предмет – елемент от европейския фолклор - бързоходните ботуши, така световната преса пренася до всички краища на планетата информацията за съвременните „летящи обувки“. В руските народни приказки героите обуват бързоходни ботуши, с чиято помощ с една крачка преминават разстояние от 7 левги. С магически чехли препуска и героят от приказката на Вилхелм Хауф - Малкият Мук. Бог Хермес се придвижва бързо сред простосмъртните с помощта на летящи сандали, се разказва и в гръцката митология. Зимни , летни или домашни, целта на вълшебните обувки е да пренесат собственика си бързо и на голямо разстояние. Британската компания „Genie“ пусна в продажба вълшебния продукт Hoverboots на цена £9 995. Тези обувки имат два реактивни двигателя, които позволяват на собственика им да се чувства като супергерой, развивайки скорост от 178,8 метра в секунда.
Съвременните „летящи сандали“ идват в ежедневието ни под формата на ховър обувки (hover shoes). Те развиват 12 км/ч. Самобалансиращите се обувки тежат само 3,3 кг., като на българския пазар се предлагат за 399 лв.
Дали създаването на тези модерни високотехнологични изобретения е било провокирано от изпълнените с вълшебства приказки, или тайните за тяхното изобретяване е останала дълбоко кодирана във веригите на нашето ДНК ? Отговорът не е еднозначен. Очаквано - очевидено е следствието – развитието на новите технологии и бумът в производството на интелигентни джаджи за ежедневието могат да превърнат всеки един от нас в приказен супергерой.