ЕБВР сви рязко очакванията си за българската икономика заради войната
За няколко страни, сред които България, банката все пак вижда един възможен позитив от конфликта в Украйна

© ECONOMIC.BG / БТА
Европейската банка за възстановяване и развитие сви значително очакванията си за българската икономика. Тя ревизира в посока надолу с 1.6 пункта до 2.8% прогнозата си за растеж на брутния вътрешен продукт на страната. Това е и първата прогноза за икономиката на България за 2022 г. от началото на войната в Украйна.
Очакванията на европейската банка рязко контрастират на заложения от правителството на Кирил Петков 4.8% икономически ръст. Той бе прогнозиран преди инвазията на Русия в Украйна, като оттогава кабинетът не се е наемал с нова икономическа прогноза за настоящата година.
За следващата година ЕБВР очаква, поне към днешна дата, ръст от 3.6% на българската икономика.
В новия си доклад банката ревизира в посока надолу прогнозата си за всички икономики от района на Централна Европа (ЦИЕ), Прибалтика и Източна Европа. Отново с 1.6 пункта са ограничени и очакванията за ръста на румънската икономика, а малко по-скромно – с 1 пункт – на гръцката. Институцията е на мнение, че войната в Украйна ще окаже „тежък ефект“ дори върху страните, които не са в непосредствена близост до военната зона.
ЕБВР описва ефектите от войната като
най-големия шок в предлагането поне от началото на 70-те години на миналия век“ и прогнозира, че повишените разходи за суровини ще имат дълбоко въздействие върху икономиките.
В повечето страни от региона ЕБВР свива икономическата си прогноза наполовина. Според алгоритъма, в който банката предполага, че прекратяването на огъня ще бъде постигнато в рамките на няколко месеца, очакванията са икономиката на Украйна да се свие с 20% тази година, а тази на Русия – с 10%. За сравнение, в своята лятна прогноза институцията бе заложила ръст на БВП на Украйна с 3.5%, а на Русия – с 3%.
Прогнозите на ЕБВР предполагат, след прекратяването на огъня ще последва началото на мащабни усилия за възстановяване в Украйна, което ще върне БВП до края на 2023 г. близо до, но все още под нивата отпреди войната. Очаква се санкциите срещу Русия да останат в обозримо бъдеще, осъждайки руската икономика на стагнация през 2023 г.
ЕБВР обръща внимание и на факта, че туризмът ще бъде ударен в много държави, включително Армения, Естония, Грузия, Черна гора и други заради липсата на украински и руски туристи.
Като позитив анализаторите на банката посочват възможността служители с голяма набор от умения да предоставят тласък на някои икономики в дългосрочен план, особено на тези със застаряващо население. Сред тях е и България, където национално преброяване миналата година показа, че хората на възраст над 65 години съставляват 24% от населението, а тези до 17 години – едва 14%. При преброяването преди 10 години съотношението бе обратното.