ЕЦБ обсъжда повишаване на лихвите с 50 базисни пункта
Политиците в централната банка обсъждат новия механизъм, по който да бъдат спасени силно задлъжнелите държави от еврозоната

© ECONOMIC.BG / БТА
Политиците на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще обсъдят на срещата си в четвъртък дали да повишат лихвените проценти с 25 базисни пункта, или с 50. Целта е да се укроти рекордната инфлация, казаха за Reuters два източника, които са пряко запознати с дискусията.
Политиците също се насочват към сделка за предоставяне на помощ на силно задлъжнелите страни, като Италия. Условието ще е да се придържат към правилата на Европейската комисия за реформи и бюджетна дисциплина.
А те включват целите, определени от Комисията за осигуряване на пари от Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, както и от Пакта за стабилност и растеж, когато той бъде възстановен през следващата година след прекъсването заради пандемията, казаха източниците.
Говорител на ЕЦБ отказа коментар.
Европейската централна банка обяви, че ще повиши лихвените проценти постепенно и най-вероятно с 25 базисни пункта през юли, отлагайки по-голямото движение с 50 базисни пункта за септември.
Но шефът на ЕЦБ Кристин Лагард в реч през юни каза, че „има очевидни условия, при които постепенността не би била подходяща“.
Условията, които страните трябва да изпълнят, за да се класират за новата схема за закупуване на облигации, са обсъждани дълго, пише Reuters. Те са насочени към ограничаване на разходите по заемите им, когато се счита, че те не са в синхрон с икономическата реалност, са обсъждани дълго, казаха източниците.
Някои политици биха искали да включат Европейския механизъм за стабилност – спасителният фонд на еврозоната, създаден след дълговата криза преди десетилетие – но тази опция сега вероятно ще бъде отхвърлена, казаха източниците.
ЕЦБ ускори работата по новата схема в средата на юни след внезапното покачване на доходността и премиите, изплащани от Гърция, Италия, Испания и Португалия, на пазара на облигации. Инвеститорите калкулират края на покупките на централната банка и началото на цикъла от повишения на лихвите.