„Овергаз“ договаря 1 млрд. куб. м газ за региона
Идеята е втечненият газ във въпросния обем да диверсифицира доставките както в България, така и в страните от региона

© ECONOMIC.BG / БТА
Българската „Овергаз Инк.“ подписа меморандум с американския производител на втечнен газ Excelerate Energy за потенциална доставка на 1 млрд. куб. м газ годишно за следващите 10 години. Под влиянието на меморандума двете страни ще продължат преговорите за покупката на втечнения газ.
Точката за доставка се планира да бъде на готвения нов терминал за LNG в албанския крайбрежен град Вльора, на брега на Йонийско море. В неговото изграждане интерес има както от Excelerate, така и от „Овергаз“, които подписаха и меморандум с „Албгаз“ за сътрудничество при изграждането на терминала. Идеята е след това терминалът да се свърже с Трансадриатическия газопровод чрез нов газопровода Вльора-Фиер с дължина 40 км.
Идеята е втечненият газ във въпросния обем да дивесифицира доставките както в България, така и в съседните страни от региона. Припомняме, че „Овергаз Инк.“ се цели в експанзия в Западните Балкани, включително и на нови пазари като Северна Македония и Албания. За тази цел компанията получава и помощ от американската Linden Energy, която е в процес на придобиване на 50% от собствеността. В момента се чака одобрение от българските регулатори.
Интегрирани проекти за втечнен природен газ като терминала във Вльора са логично решение за задоволяване на спешните енергийни нужди на България и други балкански и европейски страни, свързани с Южния газов коридор“, коментира Оливър Симпсън, търговски вицепрезидент на Excelerate.
Мащабът
За да се осъзнае мащабът на обемът, за който се водят преговори между двете страни, потреблението на газ в България годишно е около 3 млрд. куб м., което основно се покрива от държавния доставчик „Булгаргаз“. В момента частният играч има около 80 хил. крайни клиенти и притежава 2500 км газопроводи в България.
Веднага след спирането на доставките от „Газпром“ в края на април пък правителството обяви, че е договорило доставката на LNG с два танкера с общ обем малко под 200 млн. куб. м.