Ефекти на пазара на труда от зеления преход в Готланд, Швеция
Островът има за цел да намали емисиите на парникови газове от циментовата и варовата промишленост
Шведският остров Готланд, най-големият в Балтийско море, цели намаляването на парниковите газове от една от основните си индустрии производството на цимент и вар и същевременно увеличи използването на устойчиви енергийни източници. Това е и една от целите на Териториалните планове в региона.
В периода 2020-2023 г. Heidelberg Materials в шведския град Слите емитира средно 1.6 милиона тона CO2 годишно, от които средно 89% произхождат от изкопаеми горива. Този завод представлява около 80% от производството и емисиите на шведската циментова индустрия. Производството на цимент и вар в Готланд представлява 10% от общите шведски промишлени емисии на изкопаем въглерод, което допълнително илюстрира въздействието върху околната среда на индустрията в региона.
Следователно зеленият преход и намаляването на емисиите на CO2 в Heidelberg Materials в Слите, както и в Nordkalk в град Сторугнс са ключови за индустриалния преход на Готланд и в Швеция като цяло. И двете компании планират да направят значителни инвестиции в своите производствени съоръжения, за да постигнат този зелен преход.
Анализиране на въздействието на зеления преход върху пазара на труда
Производството на цимент и вар е особено важно за селските райони и северната част на Готланд, където местните общности са значително зависими от този индустриален сектор. Докато броят на работните места, създадени от циментовата промишленост, е сравнително ограничен, нейното икономическо значение е забележимо в сравнение с други региони, тъй като шведската циментова и варова промишленост е съсредоточена в Готланд поради неговото географско положение.
Понастоящем няма предположения, че преходът ще доведе до загуба на работни места в Готланд. Въпреки това, плановете за повишаване на енергийната ефективност, електрифицирането на индустриите, увеличаването на използването на биогаз и развитието на улавянето и съхранението на въглерод изискват умения и компетенции, които в момента са оскъдни. По-малките компании също могат да се затруднят да наемат или преквалифицират персонал с правилните умения, за да правят иновации.
Следователно Фондът за справедлив преход подкрепя Готланд да анализира последиците от зеления преход на пазара на труда, включително следните фактори:
- Развитието на пазара на труда на Готланд
- Демографски тенденции на Готланд
- Промени в нивата на образование
- Тенденции в заетостта по отрасли
- Планирани инвестиции в и около Готланд
- Ефекти на пазара на труда от планираните проекти за зелен преход
- Препоръки за възможни действия.
- JTP Groundwork организира семинар с ключови заинтересовани страни
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.