ЕИБ с кредитна линия за малки строителни фирми в България
Банката подписа гаранционно споразумение за 150 млн. евро с местния финансов стартъп „СиЕфЕн“

© ECONOMIC.BG / БТА
Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), част от групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), подписа гаранционно споразумение на стойност 150 млн. евро със стартиращата финтех компания „СиЕфЕн“ АД. То ще даде възможност за осъществява на мостово финансиране на български фирми в сектора на инфраструктурното строителство посредством факторингови сделки.
От ЕИФ изтъкват, че поради спецификите на сектора и прекомерната си задлъжнялост, по-малките компании срещат трудности при достъпа до финансиране от основни доставчици на факторинг услуги. Чрез подписаното днес споразумение „СиЕфЕн“ би трябвало да подобри достъпа до финансиране на този пазарен сегмент, който в момента не се обслужва от финансовата система в България.
Дейността на финтех стартъпът е насочена към етапна и дългосрочна подкрепа на малки и средни предприятия, каквито по данни на ЕИБ са над 70% от изпълнителите и подизпълнителите във финансираните от държавата инфраструктурни проекти.
Освен подобряване на ликвидността на дружества в строителния сектор на България, „СиЕфЕн“ ще стартира и процеса по дигитална трансформация и внедряване на иновативни мобилни технологии във финансирането на сектора. Клиентите на финансово-технологичната компания ще са сред първите в България и региона, които ще имат възможността да бъдат обслужвани по изцяло дигитален процес във всеки един етап от тяхното факторингово финансиране.
„С това съобщение даваме ясен знак за готовността на ЕИФ да подкрепя малки и средни предприятия в България във време на пандемия от COVID-19. С подкрепата на Европейския гаранционен фонд „СиЕфЕн“ ще предоставя оборотен капитал на малките, средни и микропредприятията за повишаване на тяхната конкурентоспособност и растеж. Готови сме да продължим и занапред дългогодишното си партньорство с българските фирми“, коментира Алан Годар, изпълнителен директор на ЕИФ.
Подписаното днес гаранционно споразумение е първото за ЕИФ в региона на Югоизточна Европа. Изборът на финтех компанията е базиран едновременно на силния екип, подкрепен от дългогодишния опит в инфраструктурното строителство на партньорите от „ОРС Инфраструктура“ ООД, иновативната технология за мобилен факторинг и специално разработената методология за оценка и управление на рисковете от Ф27.
„Предоставянето на нови възможности за оборотно търговско финансиране на компаниите в инфраструктурното строителство е отдавна назряла необходимост. Проникването на факторингови услуги в индустрията има да догонва добрите европейски практики и с подкрепата на ЕИФ ние целим да увеличим финансовото покритие и подпомагането на бизнеса на малките и средни компании“, коментира Филип Генов, изпълнителен директор на „СиЕфЕн“ АД.
По неговите думи фирмите времето, в което фирмите ще получават парите си за вече изпълнените дейности, ще бъде съкратено с месеци. Освен това огромната част от компаниите в сектора ще имат достъп до такова финансиране за пръв път. „Всичко това се доставя чрез най-доброто решение за мобилен факторинг, налично в глобалната финтех индустрия днес“, казва Генов.
Дейността на ЕИБ в България
По време на пресконференцията днес, на която беше подписано споразумението, Групата на Европейската инвестиционна банка представи резултатите от дейността си в България. Общо предоставените през 2021 г. заеми, гаранции и ангажименти за дялово участие са на стойност 948 млн. евро за различни проекти в България. Така общият размер на финансирането отбеляза ръст от 114% спрямо пандемичната 2020 г.
Заемите от ЕИБ възлизат на 176 млн. евро и са предназначени за устойчива инфраструктура, за зелено развитие на градовете и за стопански субекти. ЕИФ от своя страна е насочил 772 млн. евро в нови операции за МСП. Като цяло кредитните операции са донесли полза на 5 900 дружества и са подкрепили 126 000 работни места, показва отчетът на финансовата институция.
Очаква се подкрепата по линия на Европейския гаранционен фонд (ЕГФ) да привлече в България 2.7 млрд. евро за МСП, които се борят с последствията от пандемията.
„ЕИБ е важен източник на подкрепа за инвестиции в устойчива инфраструктура, а чрез консултантските ни услуги спомогнахме за задвижването на проекти и превръщането им в кредитоспособни начинания. Искам да благодаря на всички наши партньори за отличното сътрудничество при създаването на работни места и условия за просперитет в България“, коментира Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ.
Тя посочи, че предизвикателствата за глобалната и българската икономика, причинени от пандемията, продължават. Изнесената от нея статистика показва, че през 2021 г. Групата на ЕИБ е увеличила над два пъти дейностите си в страната спрямо 2020 г. Близо 6 000 дружества са се възползвали от финансиране при изгодни условия с цел запазване на работни места и продължаване на стопанската си дейност.
Финансовите резултати на ЕИБ
Като цяло резултатите на ЕИБ показват, че за втора поредна година банката се концентрира върху справяне с кризата, причинена от COVID-19, като едновременно е увеличила финансирането си за зелени проекти. Групата на ЕИБ работи съвместно с партньори в Европа и света за предоставяне на рекордно по размер финансиране от 95 млрд. евро, което бележи ръст от 23% спрямо 2020 г. (77 млрд. евро). ЕИБ е предоставила заеми за над 65 млрд. евро, а ЕИФ – малко над 30 млрд. евро за гаранции и дялово участие.
Финансирането е достигнало най-високото си ниво в 63-годишната история на ЕИБ, най-вече благодарение на допълнителния ресурс от 24.4 млрд. евро, осигурен от Европейския гаранционен фонд, който беше създаден през 2020 г. с подкрепата на 22 държави членки с цел подпомагане на европейската икономика (и по-конкретно МСП и предприятията със средна капитализация) за справяне с икономическото въздействие на пандемията от COVID-19.
Заемите, гаранциите и другите финансови инструменти по линия на Групата на ЕИБ допълват националните програми за устойчивост, подкрепят местните власти и осигуряват изгодно финансиране на публични и частни дружества. Най-силно засегнатите от пандемията сектори - от здравеопазване до малки предприятия, се възползваха от подкрепата по линия на ЕИБ.
Едновременно с това Групата на ЕИБ увеличи инвестициите в двойния преход - зелен и цифров, в изпълнение на Пътната карта за 2021 - 2025 г. на Климатичната банка, одобрена от Съвета на директорите през ноември 2020 г. Финансирането на иновации, което е решаващо за прехода, достигна рекордните 20,7 млрд. евро. ЕИБ прие нови цели за кредитиране в подкрепа на политиките за сближаване на ЕС, като насочи повече средства към проекти, свързани с прехода и по-слабо развитите региони на Европа, където осъществяването на зеления и цифров преход може да се окаже по-трудно. През последните пет години ЕИБ е предоставила 90,8 млрд. евро на проекти, които подкрепят сближаването. Само през 2021 г. тези средства са в размер на 19,8 млрд. евро, което се равнява на 41 % от подписаните от ЕС договори. Това даде силен тласък на икономиките на страните в процес на сближаване, сред които е и България.