ЕК ни дава на съд заради липсата на защитени зони за птиците в Рила
Българските власти не са разширили зоната, поставена под специална защита

Европейската комисия започва дело срещу България в Съда на Европейския съюз заради неосигуряване на защитени зони за дивите птици в Рила, т. нар. защитена зона "Рила буфер". Това съобщават от пресслужбата на комисията. България получи предупреждение заради необявената защитена зона за птиците още през есента на 2014 г.
Делото е свързано с неизпълнение на задължението за опазване на уникалните местообитания и на важни видове птици. Българските власти не са разширили зоната, поставена под специална защита, за да се предпазят по необходимия начин застрашените видове диви птици.
Рила планина — най-високата в България и на Балканския полуостров, е сред най-ценните площи в България и в ЕС по отношение на опазването на 20 уязвими вида птици, посочват от ЕК.
Съгласно законодателството на ЕС относно опазването на дивите птици държавите членки са длъжни да определят специални защитени зони за опазване на застрашените от изчезване видове, на уязвимите към промените в местообитанията им птици или на птиците, считани за редки или нуждаещи се от специална грижа, обясняват от ЕК.
Към момента България е класифицирала правилно 72% от зоната като специална защитена зона, посочват още от ЕК. Не са обхванати обаче важни части от местообитанията на 17 застрашени вида птици, включени в Директивата за птиците.
"Определянето на териториите като защитени зони от мрежата Натура 2000 се основава единствено на научни данни. Предложенията за определяне на зоните се разглеждат от Националния съвет за биологично разнообразие (НСБР) – консултативен орган към министъра на околната среда и водите, в чийто състав са представители на научни и академични институти, заинтересованите министерства и ведомства, и неправителствени природозащитни организации", се казва в позицията на Министерството на околната среда и водите.
През март т. г. НСБР е разгледал предложение на неправителствена организация за определяне на нова защитена зона в ниската част на Рила. В рамките на процедурата са внесени аргументирани с научни данни становища от различни институции, научни организации и кметовете на засегнатите общини. НСБР е взел решение да отложи разглеждането на документацията за новопредложената защитена зона „Рила-буфер“ за опазване на дивите птици за извършване на допълнителни проучвания. Те трябва да бъдат възложени на експерти, които не са участвали в изготвянето на предложението, както и на участвали в подготовката на представените за заседанието становища. Допълнителните проучвания трябва да бъдат извършени в срок до 2 години.
През
януари Европейският съд се произнесе срещу България по сходно дело за
определянето и опазването на Калиакра - друга важна зона от значение за
опазването на птиците в района Южна Добруджа.
В
изявлението на ЕК се подчертава, че в Европа някои видове диви птици изчезват.
Това явление нарушава биологичното равновесие и е сериозна заплаха за природата.