EnduroSat откри трета образователна лаборатория за космически изследвания
Космическата индустрия е една от най-бързо развиващите се днес, а гладът за кадри сериозен
© ECONOMIC.BG / БТА
Българската компания EnduroSat, която е един от най-бързо развиващите се производители на наносателите в света, откри нова лаборатория за космически изследвания. Тя се намира във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия и е третата по рода си – след тези в СУ „Климент Охридски“ и Военноморската академия.
И в трите университета от есента предстои да започне магистърска програма по „Космически инженеринг и технологии“, като хай-тек лабораториите имат за цел да подпомогнат именно това практически ориентирано обучение.
Лаборатория в Долна Митрополия има 12 работни места, оборудвани с компютърни системи и осем места за практическа работа със сателити. Райчо Райчев, основател и главен изпълнителен директор на EnduroSat, посочи по време на откриването, че на училището е предоставено последно поколение изчислителни системи, оборудвани с всички възможни софтуери за създаване на цялостна космическа мисия: от инженеринга на самия космически апарат – сателита, до интегрирането на полезните товари като камера или радар, до операциите в орбита.
Райчев подчерта, че най-голямото дарение е т.нар. настолен сателит. „Даряваме го, защото искаме от първия ден в тази магистратура да пипате истински космически системи, да работите с тях и в края на обучението си да сте добре завършен технологичен кадър“, посочи той пред присъстващите курсанти, цитиран от Информационния център на Министерството на отбраната.
Космическата индустрия е една от най-бурно развиващите се в момента, след като достъпът до откритото пространство бе чувствително демократизиран в последните години. Днес все повече частни компании разработват свои ракети и сателити, давайки възможност на други бизнес и изследователски организации да извършват дейности извън пределите на Земята. Същевременно все повече държави създават свои космически защитни сили.
Ние като военновъздушно училище сме най-близко до Космоса, само един въздушен слой ни дели. Произвеждаме курсанти за ВВС, а защо не утре да произвеждаме и за космическите войски. Всяка една развита нация вече има в своите войски и космически“, посочи бригаден ген. Юлиан Радойски, началник на ВВВУ „Георги Бенковски“.