Енергийната промишленост в САЩ е изправена пред фалит
Компаниите, които са натрупали дълг за различни инвестиции, сега търсят акционери и гонят ликвидност
Американските производители на шистов нефт, рафинериите и компаниите, които поддържат тръбопроводите, през които преминава петролът, са в усилено търсене на кеш и са изправени пред вероятно преструктуриране, а много от тях и пред фалит. Причината се крие във факта, че много от тях се борят с големи дългови натоварвания и двоен шок - както от страна на търсенето, така и от страна на предлагането в най-тежката криза, пред която е изправена петролната индустрия, обяснява Reuters в свой анализ.
Търсенето на гориво падна с около 30% в световен мащаб поради пандемията от коронавирус и точно когато здравната криза се влоши, ценовата война между Русия и Саудитска Арабия наводни пазарите с излишна суровина. Индустрията вече се надпреварваше да задоволява инвеститорите, недоволни от слабата възвращаемост, когато това се случи, а САЩ бяха заплашени да изгубят мястото си на най-големия производител на петрол в света.
Тази опасна ситуация беше преди цените в САЩ да се потопят дълбоко в отрицателна територия в понеделник, до минус 38 долара за барел. Този внезапен срив дойде въпреки значителните съкращения на разходите и производството, които вече бяха обявени от американските производители, и бе много под очакванията, които компаниите и съветниците им бяха моделирали като най-лош сценарий.
Приблизително половината от топ 60-те независими производители на петрол в САЩ вероятно ще трябва да преразгледат възможностите си за осигуряване на по-голяма ликвидност, според енергийните юристи от Haynes and Boone.
„Отзвуците от този срив на цените ще се усетят в цялата индустрия и от всички, които предоставят услуги за индустрията“, казва Бъди Кларк, партньор в компанията.
Фирмите, които са взели заеми за финансиране на придобивания преди срива на цените, като нефтения гигант Occidental Petroleum Corp, се фокусират върху намирането на акционери и запазването на паричните средства. Компанията се надява продажбата на активи да помогне за купчината дълг, който е поела и който възлиза на 39 млрд. долара след масивното придобиване на Anadarko Petroleum миналата година.
Много от американските компании в средата на веригата за доставки са застрашени от фалит, според повече от дузина индустриални и финансови източници, участвали в проучване на Reuters. В същото време големите банки се готвят да станат собственици на нефтени и газови находища, тъй като се очаква да започнат да конфискуват енергийни активи.
Една от компаниите оператор на тръбопроводите, Salt Creek Midstream, която оперира в басейна на Делауеър в Тексас, вече бе наела Jefferies Financial Group и адвокатската кантора Kirkland & Ellis за съветници относно дълговете си преди събитията от тази седмица, според трима анонимни източници, запознати с въпроса.
Очаква се още производители на шистов нефт да търсят защита от фалит през следващите седмици след Whiting Petroleum, който обяви подобни стъпки по-рано този месец, твърдят източници на Reuters от индустрията и банковата сфера.
Прогнозният дял на необслужваните кредити за 2020 г. сред щатските енергийни компании е 18%, според Fitch Ratings, докато близо 20% от всички енергийни корпоративни облигации се търгуват под 70% от номиналната им цена, което показва бедствие, сочат данни на MarketAxess.
Операторите на тръбопроводи
Частните оператори на тръбопроводи се считат за най-уязвимите сред компаниите по средата на веригите за доставка, смятат банкери. Тъй като производителите на шисти са изправени пред фалит, се очаква да се опитат да използват съдебните решения за прекратяване на договорите си с операторите на тръбите, които начисляват такси за транспорт въз основа на цените на петрола и газа доста над сегашните нива, според Бъди Кларк и Чарлз Бекъм, други партньори в Haynes and Boone.
Частната компания Glass Mountain LLC по-рано този месец осъди проблемния производител Chesapeake Energy за предполагаемо неизпълнение на договора си за транспортиране на петрол, показват съдебните документи.
Компании по средата на веригата също са заплашени от бавен спад на производството, тъй като кладенците се запушват поради лошите пазарни условия. Въз основа на изчисленията на компаниите, най-малко 600 хил. барела на ден от намалението на производството в САЩ са обявени и това намалява и транспортните такси, начислени от операторите на тръбопроводи.
Редица от тези оператори са взимали заеми в големи размери за финансиране на системи, които да подпомагат производителите, разработващи нови, по-скъпи шисти, чиято продукцията вече е нерентабилна.
Дългът на някои от тези компании като Brazos Midstream се търгува на опасно ниво между 40 и 50% от номиналната стойност. Дългът на същата компания бе понижен до CCC+ от Fitch Ratings миналата седмица.
Рафинериите
Нефтопреработвателната компания PBF Energy изгради мрежа от шест американски рафинерии за десетилетие, включително за закупуването на завод за близо 1 млрд. долара в района на Сан Франциско. Със спада на пазара в момента цялата компания струва по-малко, отколкото струваше тази инвестиция.
PBF миналия месец заяви, че ще продава водородни газови централи за 530 млн. долара, за да събере пари в брой. Тази продажба „решава някои краткосрочни проблеми за тях“, каза анонимен източник, запознат със сделката, но предупреди, че само това няма да стабилизира компанията, ако търсенето на гориво не започне да се възстановява.
Търсенето на гориво обаче намалява с около 25% в Съединените щати, а свръхпредлагането се очаква да се задържи с месеци. Априлско проучване на енергийните производители от Федералната резервна банка на Канзас Сити установи, че близо 40% от тях биха изпаднали в несъстоятелност в рамките на една година, ако цените на петрола останат около 30 долара за барел. Цените на суровината в САЩ затвориха под 14 долара за барел в сряда.