Енергийният преход може да спести на света поне $12 трлн.
ВЕИ ще станат по-евтини от изкопаемите горива през следващите години, сочи проучване на Оксфордския университет

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Декарбонизирането на енергийната система е решаващо за намаляването на емисиите и борбата с изменението на климата, но също така спестява и много пари. Изследователи от Оксфордския университет изчисляват, че прекратяването на използването на изкопаеми горива до 2050 г. ще спести на света поне 12 трлн. долара (11.3 трлн. евро), пише Euronews.
Проучването опровергава заблудата, че преминаването към зелена енергия е икономически трудно. Има широкоразпространено погрешно схващане, че преходът към чиста енергия ще бъде болезнен, скъп и със значителни жертви за всички нас, но това е погрешно“, посочи проф. Дойн Фармър, който ръководи проучването.
По думите му разходите за възобновяема енергия намаляват от десетилетия. „Нашите изследвания показват, че ВЕИ ще станат по-евтини от изкопаемите горива през следващите години. Чрез ускоряване на този преход разходите ще се свият по-бързо“, добави той.
Колко по-евтини са ВЕИ?
Тези, които печелят от изкопаеми горива, често твърдят, че преходът към чиста енергия ще струва скъпо. Това обезсърчава инвеститорите да финансират зелени технологии и подхранва разходите за разрушителни за околната среда енергийни ресурси. Но констатациите в доклада изглежда опровергават това.
Изследователите са използвали исторически данни за цените на възобновяемите енергийни източници, за да моделират как те вероятно ще изглеждат в бъдеще. Средно разходите за вятърна и слънчева енергия са спаднали с около 10% годишно. Това намаление може да се отдаде на огромното увеличение на капацитета. Производството на соларна енергия се е увеличило средно с 44% годишно през последните 30 години, докато вятърната – с 23% годишно.
Това означава, че цените падат рязко. През 50-те години на миналия век слънчевата енергия е била до 10 хил. пъти по-скъпа от въглищата и газа, но сега е по-евтина – въпреки че първоначалните разходи все още са по-високи. Използвайки „пробалистични данни“, изследователите изчислиха, че цените ще продължат да падат, тъй като инвестициите правят технологиите по-евтини.
Междувременно цената на изкопаемите горива – коригирана спрямо инфлацията – не е спаднала значително през последните 140 години. Всички големи промени се дължат на геополитически събития, като войната в Украйна. Като цяло това означава, че възобновяемите енергийни източници ще бъдат по-евтини от изкопаемите горива.
Съгласно „сценария за бърз преход“, очертан от учените, един мегаватчас слънчева енергия се прогнозира да струва от 2 долара (1.88 евро) до 40 долара (37.66 евро) до 2050 г., докато барел петрол ще струва от 20 долара (18.83 евро) до 110 долара (103.50 евро).
Д-р Рупърт Уей, един от водещите автори на изследването, казва, че инвеститорите трябва да се обърнат към зелената енергия.
Миналите модели, предвиждащи високи разходи за преход към енергия с нулеви въглеродни емисии, възпираха компаниите да инвестират и караха правителствата да се притесняват от определянето на политики, които ще ускорят енергийния преход и ще намалят зависимостта от изкопаеми горива“, коментира той.
„Но разходите за чиста енергия намаляха рязко през последното десетилетие, много по-бързо от очакваното от тези модели“, заключи Уей.